RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Leszczyna miażdży pomysł wakacji kredytowych. W 2015 roku go zachwalała

Główna ekonomistka PO Izabela Leszczyna w 2015 roku prezentowała ustawę o wsparciu dla kredytobiorców. Zachwalała wówczas pomysł powołania „funduszu” zwrotnego wsparcia bankowego i przekonywała, że takie rozwiązanie pomoże Polakom. Gdy premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycję podobnych rozwiązań, mianowicie wakacji kredytowych, stwierdziła: „Pomóc kredytobiorcom trzeba tak, żeby oni nie zapłacili tej horrendalnie wysokiej raty odsetkowej”.

Posłanka PO apelowała o podwyższanie stóp procentowych. Teraz na nie narzeka. WIDEO

Izabela Leszczyna długo apelowała do RPP o podniesienie stóp procentowych. Gdy poszły w górę oceniła, że wzrost powinien być dużo większy. Teraz...

zobacz więcej

To nie pierwszy zwrot w poglądach Izabeli Leszczyny.

Jak informowaliśmy już na naszym portalu, posłanka PO miesiącami apelowała do Rady Polityki Pieniężnej o podniesienie stóp procentowych. Gdy poszły w górę, oceniła, że wzrost powinien być dużo większy. Gdy był dużo większy stwierdził, że to błąd, bo przez podniesienie stóp Polacy musza płacić wyższe raty kredytów.

Zobacz także ->  Leszczyna mówi, jak PO „sfinansuje” podwyżki dla Polaków. Ubaw w sieci

Teraz Izabela Leszczyna skrytykowała z kolei projekt premiera Mateusza Morawieckiego, zakładający wsparcie kredytobiorców. W rozmowie z portalem wp.pl powiedziała: „Wakacje kredytowe? Pomóc tym kredytobiorcom trzeba w taki sposób, żeby oni nie zapłacili tej horrendalnie wysokiej raty odsetkowej. To pan Glapiński spowodował i jego zła polityka i polityka pana Morawieckiego, że w ciągu kilku miesięcy raty ludziom poszły do góry o 70 proc. Więc nie chodzi o to, żeby pan Morawiecki powiedział teraz »Zapłacicie te bardzo wysokie raty, ale z poślizgiem kilkunastomiesięcznym.« Chodzi o to, żeby ludzie tak wysokich odsetek spowodowanych złą polityką po prostu nie zapłacili”.

Jak oceniła Izabela Leszczyna, wakacje kredytowe są dobrym pomysłem, ale dla banku, a nie dla kredytobiorcy.

Co ta sama posłanka mówiła w 2015 roku?

Zobacz także ->  Refleksja w PO? Leszczyna: Ustępowanie Putinowi było drogą donikąd

Izabela Leszczyna prezentowała wówczas ustawę o wsparciu dla kredytobiorców zadłużonych na cele mieszkaniowe i będących w trudnej sytuacji materialnej. Podkreślała, że rząd PO–PSL uważa, że polski podatnik nie może być obciążony kosztami spłaty kredytu osoby, która się zadłużyła i ma problemy ze spłatą. Oceniła, że rozumie jednak osoby, które nie ze swojej winy straciły pracę, lub koszt ich kredytu jest zbyt wysoki. Co wówczas proponowała?

– Te banki, które w swoich portfelach mają najwięcej kredytów mieszkaniowych będą zrzucały się niejako na fundusz wsparcia. To ma być wsparcie, które będzie wsparciem zwrotnym. Przez 18 miesięcy kredytobiorca może otrzymać pomoc w wysokości 1500 zł miesięcznie i kiedy jego sytuacja się poprawi, po upływie dwóch lat przez kolejnych osiem będzie spłacał tę dodatkową pożyczkę – wyjaśniała, zachwalając tym samym taką formę wakacji kredytowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej