RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd ogłosił sankcje na Rosję. Jest pierwsza lista

Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji, nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom – poinformował podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

USA nie nakładają sankcji na kochankę Putina. Media ujawniają, dlaczego

Stany Zjednoczone nie zdecydowały się na sankcje wobec partnerki Władimira Putina Aliny Kabajewej w obawie przed dalszą eskalacją napięć z Rosją –...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Kamiński podkreślił, że polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.

Jak mówił, na tej liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty, takie jak Gazprom, „który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu, takie podmioty jak firma Acron i oligarcha rosyjski Wiaczesław Kantor, który posiada około 20 procent udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty”.

Na liście są też między innymi: sieć sklepów sportowych Go Sport oraz zajmująca się oprogramowaniem komputerowym firma Kaspersky Lab.

Firmy z listy mają zamrożone aktywa, nie mogą brać też udziału w przetargach publicznych. Oligarchowie mają natomiast zakaz wjazdu do Polski.

– O wpisy na listę sankcyjną wnioskowały ABW, CBA i SKW – przekazał wiceminister Maciej Wąsik. Jak dodał 15 decyzji dotyczy osób, a 35 podmiotów gospodarczych. Są kolejne wnioski.

Pełna lista jest  dostępna tutaj.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej