RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy problem Rosjan. „Żołnierz ranny to żołnierz martwy”

Rosjanie stracili ok. 22 tys. żołnierzy od początku inwazji (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosjanie stracili ok. 22 tys. żołnierzy od początku inwazji (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rosyjskie siły zbrojne mają poważne problemy związane z zapleczem medycznym. Większość rannych żołnierzy umiera, nie opuszczając pola bitwy – poinformował korespondent ukraińskiej agencji Unian Roman Cymbaluk.

Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty

Minionej doby Rosja nasiliła ostrzał rakietowy, a ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy wrogie samoloty, trzy rakiety...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Roman Cymbaluk we wpisie na Facebooku zaznacza, że żołnierze sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej uważają, że „jeżeli żołnierz zostanie ranny na Ukrainie, to najprawdopodobniej będzie martwy”.

Jego zdaniem dzieje się tak, ponieważ żołnierze nie otrzymali przeszkolenia medycznego i nie są w stanie udzielić pierwszej pomocy sobie ani innym. Wojskowe apteczki są wykonane według sowieckich standardów, w większości z zaległych komponentów. Z tego powodu większość rannych szybko umiera, nie opuszczając pola bitwy – wskazuje Cymbaluk.

Rosyjskiemu wojsku brakuje lekarzy i medykamentów


Dodaje, że Rosjanie mają też problem z lekarzami, a wykwalifikowanych specjalistów jest bardzo mało, bo wszyscy znajdują się w szpitalach polowych, „gdzie żołnierze w większości przypadków nie są dowożeni”.

Według dziennikarza w jednostkach wojskowych brakuje pełnoetatowych medyków; „nie wszyscy dysponują niezbędnymi umiejętnościami i doświadczeniem”. Aby rozwiązać problem braku personelu medycznego – relacjonuje dziennikarz – przyszli lekarze są zwalniani z uczelni i wysyłani na Ukrainę. „Ale to nie zmienia sytuacji” – wskazuje.

W poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ok. 21,9 tys. żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej