RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wystarczyły dwa tygodnie. Jak Tusk zmienił narrację ws. embarga na rosyjskie surowce [WIDEO]

Donald Tusk zaapelował w poniedziałek do polskiego rządu, by „poważnie potraktował kwestie sankcji” na surowce energetyczne, jednak ostrzegł, by „nie wychodzić przed szereg” i zadbać o polskie interesy. To zasadnicza zmiana podejścia byłego premiera do problemu wobec jego nawoływań sprzed niewiele ponad dwóch tygodni. Wtedy, tuż przy wschodniej granicy Polski, stojąc przed hałdą węgla, apelował do rządu PiS: „Trzeba natychmiast zastopować import rosyjskiego węgla do Polski”. Porównaliśmy wypowiedzi lidera PO z 8 i 25 kwietnia.

Tusk spytany, czy przeprosi za kłamstwo: Pamiętam memy...

Donald Tusk powołując się na zmyślony cytat rozpowszechniał fake newsa na temat relacji Polski i USA. Szef PiS wezwał go do przeprosin, a...

zobacz więcej

To właśnie 8 kwietnia Donald Tusk odwiedził terminal kolejowy Braniewo-Mamonowo koło Terespola (woj. lubelskie), gdzie m.in. przeładowywany jest węgiel importowany z Rosji. Tam ponowił swoje stanowisko wobec rządu, by „natychmiast” zaprzestać importu węgla z Rosji, który – jak mówił – finansuje wojnę na Ukrainie

Tusk wcześniej: Natychmiast, z dnia na dzień, podjąć decyzję


– Mają w ręku możliwość podjęcia natychmiastowej, z dnia na dzień, decyzji, które mogą zatrzymać zakup przez Polskę, przez polskie firmy, przez spółki skarbu państwa tego węgla – mówił.

Szef Platformy przekonywał, że jego ugrupowanie bardzo często mówiło, żeby „natychmiast zastopować import rosyjskiego węgla do Polski”.

Tusk po kilkunastu dniach: Nie wychodzić przed szereg


Narracja zmieniła się diametralnie zaledwie kilkanaście dni później. W poniedziałek 25 kwietnia były premier podczas briefingu prasowego w Korczynie mówił o... konsekwencjach decyzji polskiego rządu w wycofywaniu się z rosyjskich surowców energetycznych. Zamiast wezwania do nałożenia embarga „natychmiast”, czy – jak mówił niedawno – „z dnia na dzień”, lider PO przestrzegł rządzących, by... nie wychodzić przed szereg.

Jak Tusk dla Putina sprzątał Polskę po „rusofobach”. 30 najmocniejszych faktów, nagrań i cytatów

Jako lider opozycji Donald Tusk przedstawia się jako polityk przeciwny Władimirowi Putinowi, czego nie potwierdzają jednak fakty z okresu gdy był w...

zobacz więcej

– W jaki sposób zabezpieczy się polski przemysł, polskich producentów i polskich obywateli? Bo wiadomo – bez ropy i gazu rosyjskiego trzeba będzie sobie jakoś poradzić (…) Polska nie powinna w żadnym wypadku wychodzić przed szereg, jeśli chodzi o embargo na ropę i gaz – stwierdził polityk.

„Jak poradzić sobie bez rosyjskiego gazu i ropy”?


Podkreślał, by kwestie te uzgodnić w ramach Unii Europejskiej: „Ważne, żeby była to akcja europejska, nie pojedynczego kraju. Wiadomo: bez ropy i bez gazu rosyjskiego trzeba będzie sobie jakoś poradzić. Ja do tej pory nie usłyszałem ani jednego konkretnego zdania, jak zabezpieczyć Polskę i Polaków”.

Zmiana w podejściu do sprawy może zaskakiwać, podobnie jak puenta, którą lidr PO opatrzył swoja wypowiedź podczas poniedziałkowej konferencji. – Kłamanie i hipokryzja nie jest tutaj dobrą metodą – ocenił.

Przypomnijmy, że Donald Tusk już w przeszłości blokował embargo na rosyjski węgiel: „To brzmi fajnie, ale nie róbmy awantury” [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej