RAPORT

Pogarda

Gigantyczne zyski banków. Premier apeluje ws. stóp procentowych

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Marcin Obara)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki ocenił podczas wystąpienia w trakcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że obecnie banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych, podnoszonych z powodu inflacji. Potwierdzają to dane z rynku. Okazuje się, że na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r.

Stopy procentowe NBP: 4,5 w czasie wojny to dużo? Za Tuska 6 proc., dane z czasów HGW szokują [WIDEO]

– Wysokość stóp procentowych za czasów prezesury Hanny Gronkiewicz-Waltz wynosiła maksymalnie 32 proc. W czasie kadencji rządu Donalda Tuska...

zobacz więcej

Dziś banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych.

– To powinno się dzisiaj dziać, na naszych oczach. W ślad za wzrostem oprocentowania obligacji, także dla obywateli Polski. Natychmiast powinny pójść w górę oprocentowania lokat i depozytów zwykłych Polaków – rodzin, małych i średnich przedsiębiorców. Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który się pojawia w waszych portfelach. Niesprawiedliwy zysk – podkreślił premier.

Zobacz także:   Premier: PKB wzrośnie o co najmniej 4 proc.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego oprocentowanie w wysokości 0-1 proc. powinno zniknąć, a na ich miejsce powinny pojawić się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, czyli co najmniej 3-4 procentowe.

Zysk banków blisko dwukrotnie wyższy niż rok temu


Z danych NBP wynika, że na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r.

Wzrost stóp procentowych wyraźnie poprawił wyniki banków. W lutym (dane z marca zostaną zaprezentowane w maju) wynik banków sięgnął 4 mld 124 mln zł w stosunku do 2 mld 089 mln zł na koniec lutego 2021 r. - wynika z danych NBP.

Partia kanclerza Niemiec organizuje wycieczkę do Rosji… śladami Stalina

Biuro podróży partii SPD organizuje rejs po Morzu Czarnym. „24 października socjaldemokraci chcą odbyć pielgrzymkę do wakacyjnego domu radzieckiego...

zobacz więcej

Głównym źródłem poprawy wyników banków jest wzrost wyniku odsetkowego. W lutym wynik ten przekroczył poziom 12,79 mld zł, tymczasem rok wcześniej było to 7,92 mld zł. Tym samym wynik odsetkowy powiększył się o ponad 61 proc.

Z kolei koszty odsetkowe wzrosły w jeszcze większym stopniu, bo o prawie 170 proc., do ponad 2 mld zł w lutym bieżącego roku z 744 mln zł w lutym 2021. Bankom udało się poprawić przychody z opłat i prowizji - wpływy z tego źródła wyniosły ponad 3,82 mld zł w lutym 2022 r. wobec 3,28 mld zł w lutym 2021 r.

Zobacz także:   Premier przedstawił pakiet pomocy dla kredytobiorców. Szczegóły [WIDEO]

Cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w ubiegłym roku, zadziałał pozytywnie na wyniki banków już w ubiegłym roku. Banki - według danych NBP - rok 2021 zakończyły na plusie, ich zysk wyniósł ponad 8,93 mld zł. To spora poprawa w stosunku do wyniku roku 2020 - wtedy banki odnotowały stratę rzędu -337 mln zł.

Jednak wynik banków z 2021 r. jest daleki od osiąganego przez banki przed wybuchem pandemii. W roku 2019 wynik banków sięgał 13,77 mld zł, a w 2018 r. - nieco ponad 13,05 mld zł.

Tusk odpowie za kłamstwo? Dostał wezwanie przedsądowe

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował do Donalda Tuska wezwanie przedsądowe. Wicepremier domaga się zamieszczenia przeprosin na Twitterze, wpłaty...

zobacz więcej

Jak mówił w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, powinny być urealnione stawki lokat bankowych na poziomie co najmniej 3-4 proc.

Morawiecki ocenił, że „w ślad za wzrostem oprocentowania obligacji, także dla obywateli polskich, natychmiast powinny pójść lokaty i depozyty dla zwykłych Polaków, dla polskich rodzin, dla polskich małych i średnich przedsiębiorców”.

– Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk – powiedział.

Zobacz także:   Potężny spadek sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

Jestem przekonany, że te zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą za chwilę do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3-4-procentowe, które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego – stwierdził premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej