RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rak jajnika ma swoją „piętę achillesową”. Naukowcy już ją znają

Naukowcy odkryli „piętę achillesową” raka jajnika (fot. Shutterstock/ADragan)
Naukowcy odkryli „piętę achillesową” raka jajnika (fot. Shutterstock/ADragan)

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School odkryli „piętę achillesową” raka jajnika. Chodzi o gen regulujący transport fosforanów z komórek nowotworowych – informuje pismo „Nature Cancer”.

Jednak warto? Ciekawe wyniki badań wpływu picia wina na zdrowie

Picie wina, zwłaszcza czerwonego, wiąże się z mniejszą ilością szkodliwego tłuszczu trzewnego niż picie piwa i napojów spirytusowych, natomiast...

zobacz więcej

Badacze analizowali 851 linii komórkowych nowotworów, poszukując genów warunkujących przetrwanie komórek raka jajnika. Komórki tego nowotworu posiadają wysoki poziom białka SLC34A2, które importuje do komórek fosforany.

Naukowcy zablokowali w nich inne białko – XPR1, które z kolei eksportuje fosforany poza komórkę. Okazało się to śmiertelnym ciosem dla komórek raka.

„Słabe ogniwo” raka jajnika


Wskazuje to, że „słabym ogniwem” raka jajnika jest gen kodujący białko XPR1, a także że nagromadzenie fosforanów jest toksyczne dla komórek nowotworu. Zaburzenie szlaków transportowych fosforanów w komórkach nowotworowych mogłoby zatem stanowić skuteczną metodę leczenia pacjentek.

„Kobiety cierpiące na raka jajnika bardzo potrzebują lepszych terapii. To odkrycie może doprowadzić do stworzenia skutecznego leku. Przed nami jednak wyzwanie polegające na przełożeniu tych danych na konkretne działania terapeutyczne” – mówi Todd Golub, autor badań.

Przełom w badaniach. Hodowane komórki naprawiają mięśnie

Biotechnolodzy wyhodowali komórki macierzyste mięśni człowieka, które później naprawiały uszkodzone mięśnie myszy. To duży krok w kierunku leczenia...

zobacz więcej

Wcześniejsze badania wykazały, że komórki raka jajnika mają nadmiernie wysoki poziom białka SLC34A2, importującego fosforany. Białko to obecne jest jednak także w innych tkankach, m.in. płuc i jelit.

Dlatego leki ukierunkowane na to białko mogą powodować skutki uboczne. Naukowcy postanowili zatem skoncentrować się na punktach charakterystycznych jedynie dla raka jajnika.

Okazało się, że komórki tego nowotworu były bardziej niż inne narażone na zniszczenie, gdy gen XPR1, który koduje jedyne znane białko eksportujące fosforany poza komórkę, był wyłączony. Komórki z zdezaktywowanym genem XPR1 umierały jedynie wówczas, gdy importowały duże ilości fosforanów.

To sugeruje, że samo nagromadzenie fosforanów jest zabójcze dla nowotworów.

Tydzień temu spadł meteoryt. Do dziś nie mogą go znaleźć

W nocy z 13 na 14 kwietnia w pobliżu miasta Shrewsbury na zachodzie Anglii zarejestrowano upadek meteorytu. Dotychczasowe poszukiwania jego...

zobacz więcej

Podczas badań laboratoryjnych udało się za pomocą innego białka zablokować gen XPR1, co prowadziło do obumierania komórek nowotworowych.

Badacze zaobserwowali ponadto, że gen XPR1 jest silnie skorelowany z genem KIDINS220, który uczestniczy w procesach neuronalnych. Jednak wcześniej nie łączono go z transportem fosforanów.

Dwa kluczowe geny


Zdaniem autorów te dwa geny współtworzą kompleks transportujący fosforany poza komórkę.

„Musimy wiele jeszcze dowiedzieć się na temat interakcji XPR1 i KIDINS220 w procesie transportu fosforanów, a także na temat tego, w jaki sposób komórki magazynują i regulują poziom tych związków” – zaznaczają autorzy publikacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej