RAPORT

Pogarda

Kremlowska propaganda cytuje polskiego generała. To szef SKW z czasów Tuska

Piotr Pytel ma zarzuty współpracy z rosyjską FSB (fot. Gazeta Polska)
Piotr Pytel ma zarzuty współpracy z rosyjską FSB (fot. Gazeta Polska)

Najnowsze

Popularne

Polski generał i były szef kontrwywiadu wojskowego Piotr Pytel obawia się, że Rosja „zniszczy Sojusz Północnoatlantycki” rękami Warszawy – pisze agencja RIA Nowosti, powołując się na Onet. Cytowany przez tubę Kremla były szef SKW usłyszał zarzuty dotyczące nielegalnych kontaktów z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wcześniej zasłynął dzięki zdjęciom w czapce marynarza krążownika Aurora, symbolu rewolucji bolszewickiej.

„Tusk pośredniczył między Berlinem a Moskwą, teraz maluje się na polityka antyputinowskiego”

– To powiedzenie Donalda Tuska pokazuje, jak mocno jest związany jako pośrednik między Berlinem a Moskwą – stwierdził w programie „Strefa starcia”...

zobacz więcej

„Generał oświadczył, że »pewne osoby« w kraju stanowią zagrożenie dla zachodnich sojuszy i wspierają interesy Rosji”– czytamy w artykule Rosyjskiej Agencji Informacyjnej.

Tezy powielane przez RIA pojawiły się dwa dni wcześniej w artykule Onetu, w którym informowano o obradach „zorganizowanego przez PO forum eksperckiego”. Jednym z członków gremium, którego spotkaniu przewodniczył Donald Tusk, był właśnie gen. Pytel. Stwierdził on m.in., że służby rosyjskie „ideologicznie oddziałują na kręgi związane z władzą”

– To sfera nie tylko polityków rządzącej prawicy, ale osób z nimi powiązanych; sfera organizacji, instytutów, podmiotów, które wykazują bardzo silne symptomy kontrolowania przez rosyjskie służby specjalne – twierdził były szef SKW. Według niego „osoby czy instytucje, które docierają do kręgów decyzyjnych i implementują następujące tezy: upadek systemu zachodniego, rozpad NATO, co implikuje konieczność tworzenia nowych sojuszy obronnych, przestawienie Polski na tory samowystarczalności obronnej”.

Generał brygady Piotr Pytel kierował Służbą Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2014-15. Zasłynął zdjęciem w czapce marynarza krążownika Aurora, symbolu rewolucji bolszewickiej . Aurora jako okręt-muzeum jest udostępniona do zwiedzania w St. Petersburgu.

W 2017 r. gen. Pytel został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową i usłyszał

zarzuty przekroczenia uprawnień w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalna Służbą Bezpieczeństwa

. Chodziło o współpracę z rosyjskimi służbami bez formalnej zgody rządu.

W opinii ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza sytuacja badana przez śledczych

„w potocznym języku, bez względu na to, jak by była ujmowana prawnie, dotyczy najgorszej zdrady, jakiej może się dopuścić Polak, zwłaszcza Polak, którego obowiązkiem służbowym jest strzec bezpieczeństwa ojczyzny”.

Sprawa jest w toku.

RIA Nowosti wykorzystała w swoim artykule również wypowiedź gen. Waldemara Skrzypczaka, wiceministra obrony w rządzie Tuska, który nawoływał do „upomnienia się o Kaliningrad” i nazwał rosyjską enklawę „częścią terytorium Polski”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej