RAPORT

Pogarda

„Tusk pośredniczył między Berlinem a Moskwą, teraz maluje się na polityka antyputinowskiego”

Najnowsze

Popularne

– To powiedzenie Donalda Tuska pokazuje, jak mocno jest związany jako pośrednik między Berlinem a Moskwą – stwierdził w programie „Strefa starcia” poseł PiS Jan Mosiński, nawiązując do wypowiedzi byłego premiera i przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej z 2021 r.

„Putin stracił zainteresowanie rozmowami i chce zająć jak największy obszar Ukrainy”

Rosyjski prezydent Władimir Putin stracił zainteresowanie rozmowami o zakończeniu wojny z Ukrainą i wydaje się być nastawiony na zajęcie jak...

zobacz więcej

Donald Tusk przesłał w styczniu 2021 r. w formie krótkiego filmiku pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), w którym w samych superlatywach wypowiadał się o przewodniej roli Niemiec, a zwłaszcza CDU w polityce Europejskiej i jej zbawiennym wpływie na Polskę. Film, który przez wielu komentatorów został określony jako „Hołd Tuski”, został przypomniany programie „Strefa starcia”.

– Dzisiaj Donald Tusk tworzy wokół siebie nimb antyputinowskiego polityka, który walczy z jego morderczą, zbójecką, bandycką polityką, ale przecież to on zainicjował ten reset z Moskwą, po konsultacji zapewne ze swoimi partnerami z zachodniej Europy, i mówił, że „chce dialogu z Rosją taką, jaka jest”; a ona wówczas jaka była? – zastanawiał się poseł Mosiński, nawiązując do niedawnych wypowiedzi lidera PO, który twierdzi, że zawsze był przeciwny polityce kanclerz Angeli Merkel wobec Rosji.

WOJNA NA UKRAINIE

– Był takim pośrednikiem, spoiwem między tymi dwoma stolicami – Berlinem a Moskwą – i dobrze się w tym czuł. Jego wypowiedzi, deklaracje bardzo czołobitne wobec Rosji, Miedwiediewa, wobec Putina wybrzmiewały na każdym kroku, począwszy od exposé, przez wiele inny inicjatyw i działań – wskazał poseł.

– Wracając do niemieckich relacji z Moskwą, przecież mamy ten list, ale mamy też ostatni sondaż. Ponad 52 czy 53 proc. Niemców uważa, że nie należy pomagać Ukrainie, przekazując jej ciężką broń. To pokazuje, że Niemcy w większości patrzą na Ukrainę i na to ludobójstwo, które tam się dzieje, podobnie jak Rosjanie, jakieś 70-80 proc., którzy uważają, że Putin robi swoja dobrą politykę na Ukrainie – stwierdził Mosiński.

Zobacz także: Gwałt bronią wojenną na Ukrainie. „Milczące przyzwolenie” dla rosyjskich żołnierzy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej