RAPORT

Pogarda

Gwałt bronią wojenną na Ukrainie. „Milczące przyzwolenie” dla rosyjskich żołnierzy

Zbrodnie przeciwko cywilom na Ukrainie (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Zbrodnie przeciwko cywilom na Ukrainie (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie wojsko ma „milczące przyzwolenie” na używanie gwałtu jako broni przeciwko cywilom na Ukrainie – mówiła w niedzielę brytyjska prawnik Helena Kennedy w wywiadzie dla „Sky News”. Jak wyjaśniała, rosyjscy żołnierze mają swego rodzaju „immunitet”, ponieważ nikt nie był karany. Kennedy zaznaczyła też, że widzieliśmy wiele dowodów zbrodni wojennych.

Były prawnik MTK będzie doradzał prokurator generalnej Ukrainy ws. zbrodni wojennych

Prokurator generalna Wielkiej Brytanii Suella Braverman poinformowała, że Howard Morrison, który przez 12 lat był sędzią Międzynarodowego Trybunału...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Helena Kennedy wchodzi w skład grupy zadaniowej, która pomaga zbierać dowody rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. W niedzielnym wywiadzie dla „Sky News” powiedziała, że dotychczasowe dowody wskazują na „poważne przestępstwa ciężkiego rodzaju” popełnione przez rosyjskie wojska przeciwko cywilom.

„Gwałt bronią wojenną”


Prawniczka zwróciła też uwagę na zmiany zachodzące na arenie międzynarodowej w postrzeganiu gwałtu podczas wojny. – Jedną z rzeczy jest to, że na arenie międzynarodowej nastąpiła zmiana w uznawaniu gwałtu za broń wojenną – powiedziała Kennedy. Jak wskazała, nie oznacza to, że „polecenie jest wydawane z góry, aby wychodzić i gwałcić cywilów, kobiety, dziewczęta i kogokolwiek innego”. – Chodzi o rodzaj milczącego przyzwolenia, które zostało dane – oceniła brytyjska prawnik.

Zobacz także: Czy Putin odpowie za ludobójstwo na Ukrainie? Niemiecki minister nie ma wątpliwości


Kennedy wskazała, że „nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności, nie został zatrzymany ani zdyscyplinowany”. – Daje to immunitet żołnierzom na polu walki. Oni wiedzą, że jest to dozwolone – mówiła.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego: Ukraina to miejsce zbrodni

Ukraina to miejsce zbrodni - oświadczył prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan podczas swojej wizyty w Buczy pod Kijowem. Do...

zobacz więcej

– To co słyszeliśmy – i zbierane są na to dowody – to, że popełniono poważne przestępstwa przeciwko cywilom, kobietom i dziewczętom. To jest nowa rzecz w rozpoznawaniu, w prowadzeniu dochodzeń i upewnianiu się, że są one odpowiednio zgłaszane – wskazała prawnik na antenie „Sky News”.

Stwierdziła, że inną sprawą jest sytuacja mieszkańców w Mariupolu, którzy ukrywają się w bunkrach. – Jeśli Rosja nie umożliwi tym ludziom wyjścia i swobodnego przejścia na wolność, to mówimy tu znowu o popełnianiu zbrodni wojennej – dodała Kennedy.

– Jest wiele zbrodni, których byliśmy świadkami w wiadomościach – bombardowanie obszarów mieszkalnych, bombardowanie szpitali, sierocińców, bombardowanie teatru, w którym było jasne, że cywile się ukrywają, a słowo dzieci były zapisane na ziemi – przypomniała. Jak podkreśliła, „to są przestępstwa”.

Brytyjska prawnik zauważyła jednak, że wniesienie oskarżenia będzie „bardzo trudne”, ponieważ Rosja lub Chiny mogą w ONZ zawetować decyzję w sprawie wniesienia sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej