RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tysiące wiernych w Łagiewnikach w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Najnowsze

Popularne

Jest Chrystus w tych cierpiących, boleśnie dotkniętych ludziach; my odnajdujemy Go raz jeszcze cierpiącego, przechodzącego przez dzieje ludzkości – podkreślił abp Marek Jędraszewski, nawiązując do sytuacji ofiar wojny w Ukrainie w homilii wygłoszonej podczas święta Miłosierdzia Bożego.

Franciszek: Musimy wydobyć Chrystusa z grobu, w którym Go uwięziliśmy

Podczas mszy Wigilii Paschalnej odprawionej w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek powiedział, że musimy wydobyć Chrystusa z...

zobacz więcej

Tysiące wiernych, przybyłych z różnych stron kraju i świata, mimo deszczowej pogody zgromadziło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz przed świątynią, by wspólnie modlić się z okazji obchodzonego święta.

Metropolita krakowski w wygłoszonej podczas głównej mszy św. homilii nawiązał do aktualnej sytuacji w Ukrainie. Jak podkreślił, dwa miesiące po wypowiedzeniu wojny suwerennemu państwu przez Rosję, wielu zadaje sobie pytanie o to, „gdzie tu jest Bóg i jego miłosierdzie”. – Te pytania stają się tym bardziej dramatyczne, gdy wiemy, iż na dzisiejsze święto wielkanocne, przeżywane i obchodzone w Kościele Prawosławnym żołnierze rosyjscy przygotowywali pociski skierowane przeciwko Ukraińcom z napisem: Chrystus zmartwychwstał – wskazywał arcybiskup, oceniając takie zachowanie jako „bluźniercze i cyniczne”.

Metropolita podkreślił, że w tej sytuacji na pytanie o obecność Boga na myśl mogą przychodzić dwie odpowiedzi. Pierwsza z nich, w obliczu wyrządzanych Ukraińcom krzywd, „każe nam, ludziom wierzącym, spojrzeć w tym momencie z głęboką wiarą i czcią na Chrystusa umęczonego i ukrzyżowanego, i niejako dotknąć się Jego ran, cierpienia i męki, ponieważ to właśnie On (...) jest – jako zdradzony przez Judasza – w ukraińskich patriotach skazywanych i wydawanych rosyjskim żołnierzom”. Z kolei drugą odpowiedź na pytanie o obecność Boga, jak mówił arcybiskup, odnaleźć możemy w słowach św. Pawła skierowanych do apostołów, w myśl których tam, gdzie „wzmógł się grzech, tam jeszcze obficie rozlała się łaska”; po to, by łaska przejawiała się przez sprawiedliwość, a ta powiodła do życia wiecznego przez Chrystusa. Zdaniem arcybiskupa łaska przejawia się w ludziach, którzy gotowi są do „rezygnacji z zemsty” oraz w przebaczeniu względem swoich oprawców, dokonywanym ze strony skrzywdzonych Ukraińców. Wskazywał też przy tym na gotowość narodu polskiego, który pospieszył z pomocą szukającymi schronienia przed bombami, lękiem i śmiercią.

Wielkanoc w obrządku Kościołów wschodnich: grekokatolików i prawosławnych [WIDEO]

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień później niż Kościół rzymskokatolicki, a więc 24 kwietnia. Różnica wynika z posługiwania...

zobacz więcej

Święto Miłosierdzia


Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego potrwają do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora na wiernych czekają spowiednicy, gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej