RAPORT

Pogarda

Resort finansów poinformował, do kiedy należy rozliczyć podatki

Zeznanie podatkowe za rok 2021 trzeba złożyć najpóźniej 2 maja (fot. Shutterstock/Proxima Studio)
Zeznanie podatkowe za rok 2021 trzeba złożyć najpóźniej 2 maja (fot. Shutterstock/Proxima Studio)

Najnowsze

Popularne

Zeznanie podatkowe za rok 2021 należy złożyć najpóźniej 2 maja – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Dobra informacja z polskiej gospodarki. Wyprzedzamy kolejne kraje

Od 2015 roku Polska zaczęła dynamicznie wyprzedzać inne kraje pod względem PKB na mieszkańca. W tym czasie nasz kraj przeskoczył kilka dużych...

zobacz więcej

„Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że PIT należy złożyć do 30 kwietnia, ale zgodnie z ordynacją podatkową, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy – w tym przypadku 2 maja” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Zeznania do 2 maja muszą złożyć podatnicy, którzy rozliczają się z dochodów uzyskanych z pracy najemnej, z rent i emerytur, a także przedsiębiorcy, rozliczający się na zasadach ogólnych albo z użyciem liniowej stawki.

Można to zrobić wypełniając zeznanie na papierze i wysyłając zeznanie podatkowe pocztą lub składając je w urzędzie skarbowym albo można złożyć zeznanie przez internet, korzystając z interaktywnych formularz.

Usługa Twój e-PIT


Można też złożyć zeznanie podatkowe z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, w ramach której podatnik może po zalogowaniu uzyskać dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego.

Glapiński wskazuje przyczyny wzrostu inflacji w marcu

Wzrost inflacji CPI w marcu br. spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie – stwierdził, cytowany w...

zobacz więcej

Podatnik może zeznanie poprawić, uzupełniając je np. o ulgi podatkowe, można zeznanie wypełnić na nowo, a także zaakceptować bez poprawek.

Jeśli ktoś nie korzysta z żadnych ulg, choćby wynikających ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, może nie wykonywać żadnych czynności, a wtedy system MF automatycznie uzna zeznanie wypełnione w ramach Twojego e-PIT za ostateczne wraz z upływem ostatniego terminu składania rozliczeń podatkowych.

Kto jeszcze musi złożyć zeznanie?


Zeznanie do 2 maja muszą złożyć także osoby, które uzyskały przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych.

Poza tym w tym terminie rozliczają się także podatnicy uzyskujący przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Oni także mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia podatkowego w usłudze Twój e-PIT, z tym że ten rodzaj formularzy podatkowych nie jest akceptowany automatycznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej