RAPORT

Pogarda

Ukraina ma się poddać, a Berlin, NATO i UE wstrzymać pomoc. List niemieckich elit do Scholza

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. Janine Schmitz/Photothek via Getty Images)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. Janine Schmitz/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemieccy intelektualiści domagają się od kanclerza Olafa Scholza wstrzymania dostaw broni na Ukrainę. W otwartym liście wzywają także władze w Kijowie do poddania się. Od kilku dni Scholz jest z kolei krytykowany przez opozycję za zwlekanie z decyzjami w sprawie dostaw uzbrojenia.

„Apetyt Moskwy rośnie. Kolejnym celem armii szabrowników i gwałcicieli będzie Mołdawia”

Następnym celem Rosji będzie Mołdawia - ocenił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Zareagował w ten...

zobacz więcej

„Jesteśmy ludźmi o różnym pochodzeniu, postawach politycznych i stanowiskach wobec polityki NATO, Rosji i rządu federalnego. Wszyscy głęboko potępiamy tę nieuzasadnioną wojnę Rosji na Ukrainie. Jednoczymy się w ostrzeganiu przed niekontrolowaną eskalacją wojny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całego świata oraz w przeciwstawianiu się przedłużaniu wojny i rozlewowi krwi dostawami broni” – napisali w liście opublikowanym przez „Berliner Zeitung” niemieccy intelektualiści.

Autorzy listu skrytykowali fakt, że przez uczestnictwo w dostawach broni Niemcy i inne państwa NATO stały się stronami wojny, dostarczając Ukrainie broń. Dodali, że wsparcie militarne Ukraińców ze strony NATO przyczynia się do przedłużania wojny i zmniejsza szanse na rozwiązanie dyplomatyczne.

„Pomimo tymczasowych doniesień o sukcesach armii ukraińskiej: jest ona znacznie słabsza od armii rosyjskiej i ma niewielkie szanse na wygranie tej wojny. Ceną za długotrwały opór zbrojny – niezależnie od ewentualnych sukcesów - będą jeszcze bardziej zniszczone miasta i wsie oraz jeszcze większe ofiary wśród ludności ukraińskiej. Dostawy broni i wsparcie wojskowe ze strony NATO przedłużają wojnę i sprawiają, że rozwiązanie dyplomatyczne staje się odległą perspektywą” – podkreślili intelektualiści.

Belgijski historyk: Rząd Niemiec potajemnie trzyma z Putinem

Rząd Niemiec zdaje się potajemnie, przynajmniej pośrednio, trzymać z Putinem i od początku inwazji nie życzy sobie niczego innego, jak szybkiego...

zobacz więcej

„Wzywamy zatem rząd niemiecki, państwa UE i NATO do zaprzestania dostaw broni dla wojsk ukraińskich” – zaapelowali.

„Dominującą logikę wojny trzeba zastąpić odważną logiką pokoju i stworzyć nową europejską i światową architekturę bezpieczeństwa z udziałem Rosji i Chin. Nasz kraj nie może tu stać na uboczu, ale musi odgrywać aktywną rolę” – podkreślili autorzy listu.

Ich zdaniem Ukraińcy powinni się poddać licząc na zawieszenie broni i obietnice pokoju, która zostanie wypracowana na drodze porozumienia politycznego z Rosją. „Omawiane już przez prezydenta Zełenskiego oferty dla Moskwy – ewentualna neutralność, porozumienie w sprawie uznania Krymu i referendum w sprawie przyszłego statusu republik Donbasu – dają ku temu realną szansę” – czytamy.

List podpisany został przez dziennikarzy, politologów, lekarzy, protestanckich teologów, polityków i artystów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej