
Biotechnolodzy wyhodowali komórki macierzyste mięśni człowieka, które później naprawiały uszkodzone mięśnie myszy. To duży krok w kierunku leczenia następstw urazów i wyniszczających mięśnie chorób.
Przebiegnięcie maratonu nie wpływa na wzrost sztywności mięśni u biegaczy w wieku 50+. To zaskakujący wniosek, gdyż przed rozpoczęciem badania taka...
zobacz więcej
W przełomowym eksperymencie naukowcy z Johns Hopkins University wyhodowali ludzkie komórki macierzyste zdolne do naprawy zniszczonych mięśni. Otrzymali je z komórek skóry człowieka przeprogramowanych genetycznie do postaci indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (IPS).
Z pomocą różnych czynników biochemicznych IPS można zamieniać w różnego typu dojrzałe komórki organizmu. Trudniejsze jednak jest takie ich zaprogramowanie, aby stały się komórkami macierzystymi właściwymi dla wybranego narządu czy tkanki.
Brytyjscy badacze odmłodzili komórki skóry 53-letniej kobiety do stanu, w jakim występują one u znacznie młodszych kobiet, 23-letnich – informuje...
zobacz więcej
Spożywanie suszonych śliwek zapobiega utracie tkanki kostnej i zmniejsza ryzyko złamań – ogłoszono podczas wirtualnego światowego kongresu...
zobacz więcej
W drugiej serii doświadczeń naukowcy wszczepili komórki myszom zmienionym genetycznie tak, aby rozwijała się u nich dystrofia mięśniowa typu Duchenne'a.
Także i tym razem komórki przemieściły się do właściwego punktu, a po kilku miesiącach poddane leczeniu osobniki biegały dwa razy szybciej, niż nieleczone.
To duży krok w kierunku opracowania metod pomocy ludziom.
Zobacz także: Które tłuszcze są korzystne dla organizmu, a które szkodzą?
Stosowanie konopii indyjskich przez kobiety w ciąży może się wiązać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi dla ich dzieci – wynika z nowego badania...
zobacz więcej
– Na bazie komórek macierzystych mięśni można potencjalnie rozwinąć terapie różnych zaburzeń mięśni – mówi prof. Gabsang Lee, autor pracy opublikowanej na łamach magazynu „Cell Stem Cell”.