RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wielkanoc w obrządku Kościołów wschodnich: grekokatolików i prawosławnych [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień później niż Kościół rzymskokatolicki, a więc 24 kwietnia. Różnica wynika z posługiwania się innym kalendarzem oraz nieco innego sposobu wyznaczania Wielkanocy. W Polsce najliczniejszą grupę chrześcijan wschodnich reprezentują prawosławni oraz grekokatolicy. W tym roku grono wiernych tych konfesji będzie dużo większe ze względu na uchodźców z Ukrainy, gdzie dominują obrządki wschodnie. Szczegóły przebiegu liturgii w materiale wideo.

Tak wyliczamy datę Wielkanocy. „Podstawy sięgają biblijnego nakazu”

Jezus umarł w święto Paschy. Dlatego przy wyznaczaniu daty Wielkanocy nawiązujemy do stosowanego przez Żydów kalendarza księżycowego, zgodnie z...

zobacz więcej

Kościoły wschodnie posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim.

Różnica w dacie Wielkanocy


Główna różnica w dacie świętowania Wielkanocy wynika jednak przede wszystkim z innych warunków wyznaczania daty tej uroczystości. Zarówno Kościoły wschodnie, jak i zachodnie świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Chrześcijanie wschodni dodają do tego jeszcze jeden warunek: święta Zmartwychwstania Pańskiego nie mogą wypaść wcześniej niż żydowska Pascha, czyli wiosenne zrównanie dnia z nocą. W efekcie zdarza się, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale bywa też, że różnica w dacie obchodów dochodzi do pięciu tygodni. W tym roku Kościoły wschodnie będą świętować Wielkanoc 24 kwietnia.

W Wielki Czwartek rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne. Wymowa tych dni jest taka sama, jak w Kościele rzymskokatolickim. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii.

Weczirnie, płasznica i Wełykdeń


Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się mszy św. Po południu odbywają się Nieszpory (weczirnie). Nie ma Bożego Grobu, natomiast na środku świątyni umieszczana jest płaszczanica – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. W Wielką Sobotę odprawiane są nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odbywa się też święcenie pokarmów.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną z procesją rezurekcyjną, a potem sprawowana jest eucharystia.

Zobacz także: Dni wolne od pracy w 2022 roku. Sprawdź kalendarz świąt i długie weekendy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej