RAPORT

Wojna na Ukrainie

Od dziś wiele zmian. W życie wchodzi część zapisów ustawy o obronie ojczyzny

Rezerwa aktywna będzie oparta o szkolenia, jakie obowiązują w Wojskach Obrony Terytorialnej (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Rezerwa aktywna będzie oparta o szkolenia, jakie obowiązują w Wojskach Obrony Terytorialnej (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

23 kwietnia wchodzi w życie część zapisów ustawy o obronie ojczyzny. Wnosi ona wiele zmian, a jedną z najważniejszych jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego.

Ustawa o obronie ojczyzny uchwalona. Błaszczak: Świetna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski

Uchwalenie przez Sejm ustawy o obronie ojczyzny, to świetna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski - ocenił w piątek wieczorem minister obrony...

zobacz więcej

Z dniem wejścia w życie ustawy dowódca WOT zostaje szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódcy poszczególnych brygad OT zastąpią dotychczasowych szefów wojewódzkich Sztabów Wojskowych i staną się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może cywilnym służbom udzielać wojsko.

Inne ważne rozwiązania, jakie zawiera ustawa o obronie ojczyzny, to wprowadzenie nowych form służby. Dla ochotników przewidziano dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, która będzie pełniona przez rok.

Pierwszy okres to 28-dniowe szkolenie zakończone przysięgą i wydaniem książeczki wojskowej. Po tym etapie przez 11 miesięcy będzie prowadzone szkolenie specjalistyczne. Osoby odbywające dobrowolną zasadniczą służbę wojskową dostaną uposażenie w wysokości najniższego żołdu wypłacanego żołnierzom zawodowym. Rozszerzony zostanie również program szkoleń wojskowych w ramach Legii Akademickiej.

Ustawa przewiduje także tak zwaną rezerwę aktywną. Będzie oparta o szkolenia, jakie obowiązują obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szkolenie podstawowe będzie bazowało na 16-dniowym szkoleniu wojskowym, które będzie potem powtarzane raz na kwartał, a następnie raz w roku.

Ustawa o obronie ojczyzny opisuje szczegółowo źródła finansowania Sił Zbrojnych, które mają docelowo liczyć 250 tysięcy żołnierzy, z czego 50 tysięcy będą stanowić żołnierze WOT. Od nowego roku zostaną zwiększone nakłady na obronność do 3 procent PKB.

Przeczytaj także: Pentagon: Wojsko Polskie będzie najlepsze w Europie

Powstanie również Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Rząd co cztery lata będzie nakreślał szczegółowe kierunki rozwoju polskiej armii, a plany modernizacyjne będą powstawały na 15 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej