
W wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach tygodnika „Der Spiegel” kanclerz Olaf Scholz tłumaczył, że priorytetem jego rządu jest uniknięcie konfrontacji krajów NATO z Rosją, która mogłaby się przerodzić nawet w wojnę nuklearną. W ten sposób tłumaczył opieszałość swojego rządu w kwestii dostaw broni dla Ukrainy. Media niemieckie wyrażają sceptycyzm wobec stanowiska kanclerza. „Czy Scholz naprawdę uważa, że decyzja Władimira Putina o użyciu broni jądrowej, przeciwko komukolwiek, zależy od dostarczenia przez Niemcy na Ukrainę kilku bojowych wozów piechoty lub haubic?” – pyta portal dziennika „Heilbronner Stimme”.
Kanclerz Niemiec zapewnił we wtorek o „finansowym i militarnym” wsparciu Ukrainy. Po wirtualnym spotkaniu z przywódcami państw NATO i UE Olaf...
zobacz więcej
Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie
„Heilbronner Stimme” zastanawia się też, czy „kanclerz naprawdę uważa, że Putin inaczej oceniłby rozpoczęty w tym tygodniu proces wymiany broni ze Słowenią (która wyśle w zamian swoje czołgi T-72 Ukrainie – red.), niż byłoby to w przypadku bezpośredniej dostawy broni z Niemiec na Ukrainy”.
„Nawet ciągłe odwoływanie się Scholza do skoordynowanych działań krajów NATO nie pokrywa się z faktami, ponieważ wielu sojuszników, takich jak USA, Francja czy Holandia, od dawna dostarcza ciężkie uzbrojenie na Ukrainę” – dodaje „Heilbronner Stimme” i zauważa, że presja na kanclerza będzie wzrastać, szczególnie, że na przyszły tydzień Unia zapowiedziała złożenie do Bundestagu wniosku o dostawę ciężkiej broni dla Ukrainy.
Czytaj także: Scholz: NATO musi unikać konfrontacji wojskowej z Rosją
Niemieccy dziennikarze, politycy opozycji i coraz więcej obywateli uważa, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz swoją polityką wobec Ukrainy ośmiesza...
zobacz więcej
„Jego dotychczasowa taktyka odpierania zarzutów nieporadnymi frazesami teraz zaczyna się na nim mścić. I słusznie” – komentuje „Pforzheimer Zeitung”. „Teraz, jeśli wniosek Unii uzyska większość, będzie to ciężką porażką kanclerza. Zasadniczo musiałby wtedy zgłosić wniosek o wotum zaufania”.
„To równocześnie ryzykowny krok dla całej koalicji rządowej. (...) z kolei Unia ryzykuje utratą reputacji, wykorzystując wojnę do intryg politycznych. W ten sposób nie zyskuje się współczucia” – podsumowuje „Pforzheimer Zeitung”.
„Szkoda, że kanclerz Scholz nie wyjaśnił motywów swojej zwłoki tak dokładnie już wcześniej” – komentuje piątkowy wywiad w tygodniu „Der Spiegel” dziennik „Frankfurter Rundschau”.
Zobacz także: „Die Welt”: Wyjaśnienia Scholza ws. ciężkiej broni dla Ukrainy nie odpowiadają prawdzie
»Was noch verfügbar gemacht werden kann, liefern wir auf jeden Fall«: Im SPIEGEL verspricht Bundeskanzler Scholz weitere Waffen für die Ukraine. Er sagt auch, warum er in dieser Krise zögerlich agiert und welche Fehler die SPD in ihrer Russlandpolitik… https://t.co/7rHVQr6lny
— DER SPIEGEL (@derspiegel) April 22, 2022
Glaubt #Scholz wirklich, dass Putin seine Entscheidung, nukleare Waffen einzusetzen, davon abhängig macht, ob Deutschland ein paar Schützenpanzer oder Haubitzen an die Ukraine liefert? Der Bundeskanzler sollte Farbe bekennen, findet unser Autor.https://t.co/2dHXHTmpsY
— Stimme.de (@stimmeonline) April 22, 2022
Unions-Antrag zu Waffenlieferungen an #Ukraine: „#Scholz steht bereits mit dem Rücken zu Wand“https://t.co/85zReVqVym
— PZ-news.de (@pznews) April 22, 2022