RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk o obronie antyrakietowej teraz i jako premier. Miażdżące porównanie [WIDEO]

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk umieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym domaga się „zabezpieczenia polskiego nieba”. Przypominamy, co polityk – jako premier polskiego rządu mówił o projekcie tarczy antyrakietowej ponad dekadę temu.

Tusk ostro o Niemczech. Twierdzi, że zawsze był „w opozycji” do Merkel i antyrosyjski

Donald Tusk przekonuje, że jego rząd w kwestii polityki energetycznej zawsze był „w kategorycznej opozycji wobec Angeli Merkel”. W wywiadzie dla...

zobacz więcej

– Instalacja tarczy antyrakietowej w Polsce zwiększa przede wszystkim bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. To rzecz ważna także dla nas i całego świata, jednak fakt, że instalacja powstałaby w Polsce, zwiększa ryzyko dla strony polskiej – to wypowiedź Donalda Tuska z lipca 2008 roku, gdy trwały negocjacje pomiędzy Polską a USA.

Porozumienie udało się osiągnąć w sierpniu. Niespełna cztery miesiące później Witold Waszczykowski, wówczas wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zarzucił rządowi bezczynność.

– Powinniśmy ratyfikować porozumienie podpisane w sierpniu i pozwolić się Amerykanom budować. A jak na razie nic się nie dzieje – ocenił Waszczykowski, który wcześniej był zaangażowany w negocjacje z Amerykanami.

Z umowy wynegocjowanej z administracją George’a Busha miał wywiązać się gabinet Baracka Obamy. – Mamy potwierdzenie – kilka dni temu również gen. Henry Obering, szef Agencji Antyrakietowej odchodzącej ekipy (George'a Busha), potwierdzał, że wszystko jest realizowane według planu. Powiedział, że Demokraci, chociaż nie rządzili w ostatnich latach, ale przeważali w Kongresie, przyznawali pieniądze na tarczę antyrakietową. Powiedział to w imieniu Kongresu – zaznaczył Waszczykowski.

Umowa z Amerykanami została ratyfikowana dopiero na początku marca 2011 roku, jednak założenia były już inne.

Umowa z 2008 r. przewidywała umieszczenie w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. Według założeń republikańskiej administracji George'a W. Busha radar systemu miał zostać umieszczony w Czechach. 17 września 2009 roku Obama ogłosił zmianę planów.

W piątek Donald Tusk zaapelował, aby Polska „wróciła do poważnej polityki”. – Dotyczy to zakupów, inwestycji, wysiłków dyplomatycznych, aby zabezpieczyć polskie niebo – powiedział były premier w nagraniu, które w mediach społecznościowych opublikowała Platforma Obywatelska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej