RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tusk kontra Tusk. Miażdżące porównanie wypowiedzi ws. obrony antyrakietowej [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W związku z uderzeniem rakiety w Przewodowie wraca dyskusja o obronie antyrakietowej w naszym kraju. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że „to tragiczne zdarzenie jeszcze raz uświadomiło nam, jak ważna jest obrona nieba nad Polską”, tymczasem on sam, jako premier polskiego rządu był krytyczny wobec projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Publikujemy miażdżące porównanie.

Tusk ostro o Niemczech. Twierdzi, że zawsze był „w opozycji” do Merkel i antyrosyjski

Donald Tusk przekonuje, że jego rząd w kwestii polityki energetycznej zawsze był „w kategorycznej opozycji wobec Angeli Merkel”. W wywiadzie dla...

zobacz więcej

– Instalacja tarczy antyrakietowej w Polsce zwiększa przede wszystkim bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. To rzecz ważna także dla nas i całego świata, jednak fakt, że instalacja powstałaby w Polsce, zwiększa ryzyko dla strony polskiej – to wypowiedź Donalda Tuska z lipca 2008 roku, gdy trwały negocjacje pomiędzy Polską a USA.

Porozumienie udało się osiągnąć w sierpniu. Niespełna cztery miesiące później Witold Waszczykowski, wówczas wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zarzucił rządowi bezczynność.

– Powinniśmy ratyfikować porozumienie podpisane w sierpniu i pozwolić się Amerykanom budować. A jak na razie nic się nie dzieje – ocenił Waszczykowski, który wcześniej był zaangażowany w negocjacje z Amerykanami.

Z umowy wynegocjowanej z administracją George’a Busha miał wywiązać się gabinet Baracka Obamy. – Mamy potwierdzenie – kilka dni temu również gen. Henry Obering, szef Agencji Antyrakietowej odchodzącej ekipy (George'a Busha), potwierdzał, że wszystko jest realizowane według planu. Powiedział, że Demokraci, chociaż nie rządzili w ostatnich latach, ale przeważali w Kongresie, przyznawali pieniądze na tarczę antyrakietową. Powiedział to w imieniu Kongresu – zaznaczył Waszczykowski.

Umowa z Amerykanami została ratyfikowana dopiero na początku marca 2011 roku, jednak założenia były już inne.

Umowa z 2008 r. przewidywała umieszczenie w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. Według założeń republikańskiej administracji George'a W. Busha radar systemu miał zostać umieszczony w Czechach. 17 września 2009 roku Obama ogłosił zmianę planów.

W kwietniu br. Donald Tusk zaapelował, aby Polska „wróciła do poważnej polityki”. – Dotyczy to zakupów, inwestycji, wysiłków dyplomatycznych, aby zabezpieczyć polskie niebo – powiedział były premier w nagraniu, które w mediach społecznościowych opublikowała Platforma Obywatelska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej