RAPORT

Pogarda

Odcięcie od zaawansowanych części uderza w rosyjską branżę samochodową

Wysokie ceny to efekt nałożenia na Rosję sankcji m.in. przez USA czy Japonię (fot. arch.PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Wysokie ceny to efekt nałożenia na Rosję sankcji m.in. przez USA czy Japonię (fot. arch.PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)

Najnowsze

Popularne

W rosyjski sektor motoryzacyjny uderza głównie odcięcie od zaawansowanych technologicznie części, w tym zawierających półprzewodniki – uważa Polski Instytut Ekonomiczny. To efekt nałożenia na Rosję sankcji m.in. przez USA, Unię Europejską czy Japonię – wyjaśnia.

Japoński BGK wraca do Polski

Projekty energetyczne, w których japońskie firmy zaoferują technologie, w tym wodorowe, mają szanse na pożyczki z Japońskiego Banku Współpracy...

zobacz więcej

Jak zauważyli analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), bez zagranicznych technologii przemysłowi motoryzacyjnemu w Rosji grozi zapaść.

„W rosyjski sektor motoryzacyjny uderza przede wszystkim odcięcie od zaawansowanych technologicznie części (np. zawierających półprzewodniki) spowodowane nałożeniem sankcji przez ważnych graczy (USA, UE, Koreę Płd., Japonię i Tajwan)” – wskazali.

Drożeją samochody


Zwrócili uwagę, że duże znaczenie ma też nieformalne działanie sankcji, które oznacza, że rosyjski rynek stał się „toksyczny i duża część zagranicznych producentów wstrzymała dostawy komponentów do swoich zakładów i dalsze inwestycje”. W efekcie tylko w marcu auta zagraniczne zdrożały o 29,2 proc. w stosunku do lutego.

„Brak części zamiennych i komponentów spowodował przestoje także w zakładach rosyjskich producentów” podkreślono. Analitycy zauważyli, że aby wznowić produkcję, rosyjskie władze zalegalizowały tzw. import równoległy – sprowadzanie części zamiennych z krajów trzecich bez zgody oficjalnych przedstawicieli. Zezwoliły też na obniżenie wielu norm dotyczących bezpieczeństwa (np. ABS), komfortu i emisji spalin.

Nowe dane GUS. Produkcja przemysłowa znacząco wzrosła

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 17,3 proc., licząc rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

zobacz więcej

PIE przypomniał, że przemysł motoryzacyjny odpowiadał w 2018 r. za 0,4 proc. rosyjskiego PKB. Blisko 80 proc. produkcji powstającej w tym przemyśle było związane z wytwarzaniem samochodów, a pozostała część wynikała z produkcji części.

W ostatnim roku przed pandemią z taśm montażowych zjechało 1,7 mln pojazdów, z czego ponad 1,5 mln to samochody osobowe. Oprócz rodzimych producentów, jak AwtoWAZ (marka Łada), Avtotor, GAZ, w Rosji powstają samochody zagranicznych marek, m.in. Renault, Volkswagen, Hyundai, Toyota i Nissan.

Nie tylko branże motoryzacyjne


Według cytowanego w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE” raportu rosyjskiej Wyższej Szkoły Ekonomiki, w motoryzacji utrzymuje się ponad 50-proc. zależność od części samochodowych importowanych z zagranicy. „Wśród gałęzi przemysłu o najwyższym poziomie uzależnienia od importu znalazły się także branże: odzieżowa (75 proc.), komputerowa (69 proc.), wyrobów elektronicznych (58 proc.), farmaceutyczna (53 proc.)” – podał Instytut. Wskazał, że jest to związane przede wszystkim z uzależnieniem Rosji od importu wysokich technologii.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak wskazali eksperci PIE, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie materiały potrzebne do produkcji samochodów, takie jak blacha czy lakier itp., to w 2018 r. do wytworzenia jednej jednostki w przemyśle motoryzacyjnym w Rosji „potrzebne było 0,54 jednostki materiałów krajowych pochodzących ze wszystkich działów gospodarki oraz 0,24 jednostki materiałów importowanych”. Pozostałą część stanowiła wartość dodana.

Chiny uruchomiły nowe połączenie kolejowe z Europą omijające Rosję

Nowe połączenie kolejowe z Chin do Europy, uruchomione w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, omija Rosję – multimodalny szlak transportowy z...

zobacz więcej

Popyt na importowane części i akcesoria motoryzacyjne wynikał głównie z produkcji zagranicznych koncernów. PIE zaznaczył, że produkowane w Rosji pojazdy prawie w całości sprzedawane są na rynku krajowym – na eksport przeznaczane jest maksymalnie kilka procent krajowej produkcji. Jednocześnie rocznie na rynek rosyjski trafiało przed pandemią ok. 300 tys. zagranicznych pojazdów m.in. z Niemiec, USA, Białorusi, Chin, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

„W efekcie, w 2019 r. sprzedaż pojazdów w Rosji była wyższa niż ich produkcji i wyniosła blisko 1,8 mln sztuk” – podsumowano.

Zobacz także: Produkcja przemysłowa w UE. W lutym Polska druga po Litwie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej