RAPORT

Wojna na Ukrainie

„The Telegraph”: sankcjami należy objąć też Niemcy

„Ktokolwiek kupuje niemieckie samochody, chemię, narzędzia, płaci za rosyjski gaz” (fot. NothingIsEverything/Shutterstock.com)
„Ktokolwiek kupuje niemieckie samochody, chemię, narzędzia, płaci za rosyjski gaz” (fot. NothingIsEverything/Shutterstock.com)

„Ktokolwiek kupuje obecnie niemieckie produkty, faktycznie finansuje wojnę Putina” – uważa brytyjski „The Telegraph”. Według gazety Niemcy mają wprawdzie prawo decydować o tym, skąd czerpią nośniki energii, ale „nie ma powodu, by reszta świata to tolerowała”. „Z pewnością bliska jest chwila nałożenia sankcji na Niemcy” – czytamy w artykule.

Niemieckie interesy z Rosją przed napaścią na Ukrainę. Zakupy rosyjskiej ropy wzrosły o 54 proc.

Zakupy rosyjskiej ropy przez Niemcy w miesiącu poprzedzającym napaść na Ukrainę wzrosły o 54 procent rok do roku. Nadwyżka importu wyniosła 1,8 mld...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

„Rurociągami przez Europę wciąż płynie gaz, a do rafinerii dociera ropa. Codziennie 800 mln euro trafia prosto do Moskwy. Niemcy, a w mniejszym stopniu także Włochy rzeczywiście finansują brutalny atak Putina na Ukrainę. Europejscy konsumenci i przemysł finansują bombardowanie niewinnych cywili, masowe gwałty i niszczenie całych miast” – napisano w artykule, który opatrzono tytułem: „Jeśli Niemcy nie przestaną kupować rosyjskiego gazu, należy im także zagrozić sankcjami”.

Autor artykułu przyznaje, że wstrzymanie importu nośników energii nie doprowadziłoby do natychmiastowego zakończenia wojny, ale znacznie by ją skróciło oszczędzając życie dziesiątek tysięcy ludzi.

W tekście zreferowano niemieckie argumenty przeciw embargu na ropę i gaz. Chodzi o zbyt wysokie koszty ekonomiczne mogące spowodować „niepokoje społeczne” i obniżenie konkurencyjności niemieckiej gospodarki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej