RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejne gwiazdy dołączają do obsady filmu Nolana o ojcu bomby atomowej

Robert Oppenheimer i gen. Leslie R. Groves w Los Alamos (fot. gettyimages)
Robert Oppenheimer i gen. Leslie R. Groves w Los Alamos (fot. gettyimages)

Najnowsze

Popularne

Alex Wolf i Josh Hartnett dołączają do obsady filmu „Oppenheimer” Christophera Nolana. Tytułowy bohater tej produkcji był dyrektorem projektu „Manhattan”, który doprowadził do powstania bomby atomowej. W rolę Oppenheimera wcieli się irlandzki aktor Cillian Murphy, któremu partnerować będą między innymi Matt Damon i wcielająca się w postać żony fizyka Emily Blunt.

Christopher Nolan myśli o stworzeniu gry komputerowej na podstawie swojego filmu

Jedną z branż, które zyskały w czasie pandemii, jest branża gier komputerowych. Gry stały się bowiem rozrywką szczególnie atrakcyjną dla ludzi...

zobacz więcej

Na ekranie zobaczymy wielu znanych aktorów, którzy współpracowali już wcześniej z Nolanem. Oprócz Wolfa i Hartnetta, pojawią się m. in. Kenneth Branagh (wystąpił w „Dunkierce”), Robert Downey Jr. („Zodiak”) czy Gary Oldman („Mroczny rycerz”).

Za stronę wizualną odpowiadać będzie Hoyte Van Hoytema, który pracował przy najbardziej dochodowych filmach Nolana.

Podstawą scenariusza jest książka autorstwa Kaia Barda i Martina J. Shervina „Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera”, nagrodzona w 2006 roku nagrodą Pulitzera.

Robert Oppenheimer nazywany jest twórcą bomby atomowej. W 1942 roku zaproszony został do pracy nad projektem „Manhattan”, którego celem było wykorzystanie energii atomowej jako broni nowej generacji. Już dwa lata później doszło do pierwszego sukcesu, czyli udanej detonacji w ramach eksperymentu „Trinity”. Finałowym aktem tego projektu było zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagaski, co doprowadziło do zakończenia II wojny światowej.

Błyskotliwa kariera Nolana


Nolan stosunkowo młodo, bo w wieku zaledwie 30 lat wybił się w kinematografii amerykańskiej filmem „Memento”. Film okazał się i komercyjnym i artystycznym sukcesem. Każdy późniejszy obraz Nolana przyciągał gwiazdy i miliony widzów do kin – czy najbardziej znana „Incepcja”, czy produkcja, która zrewolucjonizowała podeście do komiksowych superbohaterów, czyli Trylogia Batmana. Nawet jego mniej znaczące i zdecydowanie bardziej kameralne filmy, jak „Bezsenność” czy „Prestiż”, spotkały się z uznaniem krytyków i publiczności.

O sukcesach reżysera świadczą chociażby przychody z jego trzech ostatnich filmów: „Interstellar” - 700 milionów USD, „Dunkierka” - 527 milionów, „Tenet” - 363 miliony. Premiera najnowszego filmu zaplanowana została na 21 lipca 2023 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej