RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje rosyjski oligarcha i cała jego rodzina. Tajemnicza śmierć w hiszpańskiej willi

Kolejna zagadkowa śmierć oligarchy związanego z rosyjskim gazem (fot. Shutterstock/BUTENKOV ALEKSEI)
Kolejna zagadkowa śmierć oligarchy związanego z rosyjskim gazem (fot. Shutterstock/BUTENKOV ALEKSEI)

W willi w hiszpańskim mieście Lloret de Mar znaleziono ciało rosyjskiego miliardera Siergieja Protosenii, jego żony i córki. Na ciałach kobiet ujawniono liczne ciosy zadane ostrym narzędziem, a w ogrodzie powieszonego oligarchę, przy którym znaleziono zakrwawioną siekierę. Ze wstępnych ustaleń wynika, że Protosenia najprawdopodobniej zamordował swoich bliskich, a następnie popełnił samobójstwo.

Ambasador Rosji grozi Polsce. MSZ reaguje

Konto ambasady Rosji zajęła polska prokuratura w związku z podejrzeniami o jego wykorzystywanie na „niedobre cele”, jeżeli ktoś zaczyna eskalować...

zobacz więcej

Policję zaalarmował we wtorek syn Rosjanina, który akurat w tym czasie przebywał we Francji. Zaniepokoiło go to, że nie mógł skontaktować się z matką.

Rodzina na co dzień mieszkała we Francji, a na hiszpańskie wybrzeże Costa Brava wybrała się, by spędzić tam święta. Był to ich „drugi dom”.

Multimilioner zabił swoich bliskich?


Hiszpańskie służby przybyły do willi oligarchy we wtorek po południu. Na miejscu znaleźli ciała trzech osób: żonę Natalię w jednym z pokoi, 18-letnią córkę w drugim – obie z ranami kłutymi. W ogrodzie domu znaleziono powieszonego Siergieja Protosenię – opisuje hiszpański portal Telecinco.es.

Wstępne ustalenia służb wskazują, że oligarcha zamordował żonę i córkę przy użyciu siekiery, gdy spały, a następnie popełnił samobójstwo. Nie są wykluczone jednak inne scenariusze – włącznie z upozorowaniem tzw. rozszerzonego samobójstwa. Mężczyzna wcześniej nie był notowany za przemoc domową. Media wskazują, że wiódł spokojne życie „za zamkniętymi drzwiami”.

Potężny majątek pochodzący z gazu


On i jego rodzina pławili się w luksusie, a ich majątek szacowany był na 400 mln euro. Protosenia dorobił się go, zajmując wysokie stanowisko w Novateku, dużej firmie zajmującej się dystrybucją gazu – przez ponad siedem lat był tam wiceprezesem zarządu.

Nie jest to jedyna zagadkowa śmierć rosyjskiego oligarchy związanego z branżą gazową w ostatnich dniach – czytaj więcej: Nie żyje były wiceprezes Gazprombanku i jego rodzina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej