RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zamach na meczet w Afganistanie. Są ofiary [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Co najmniej 10 osób zginęło, a 40 zostało rannych w wyniku zamachu bombowego na szyicki meczet w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu – poinformowała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na dyrektora miejscowego szpitala. Niektóre lokalne źródła podają, że w ataku zginęło co najmniej 18 osób.

Afganistan. Wybuch w meczecie. Są zabici i ranni

W meczecie w rejonie Spin Ghar w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu doszło do eksplozji podczas modlitwy – przekazali Agencji Reutera...

zobacz więcej

Liczące ponad pół miliona mieszkańców (głównie narodowości tadżyckiej) Mazar-i-Szarif w prowincji Balch to największe miasto w północnym Afganistanie. W czwartek wstrząsnęła nim śmiertelna eksplozja. Na nagraniach z miejsca wybuchu widać uciekających ludzi, przede wszystkim przedstawicieli mniejszości etnicznej Hazarów.

Szyiccy Hazarowie, którzy stanowią około 9 procent 36-milionowej populacji Afganistanu; są celowo atakowani przez ekstremistów w sunnickim Afganistanie.

Ataki w Afganistanie


Wcześniej w czwartek agencja Associated Press przekazała, że co najmniej dwoje dzieci odniosło obrażenia w wyniku wybuchu bomby w stolicy Afganistanu Kabulu. Według rzecznika kabulskiej policji Chalida Zadrana atak miał miejsce w szyickiej części miasta. Dwa dni wcześniej w tej samej okolicy doszło do szeregu eksplozji w szkołach. W wyniku zamachów zginęło co najmniej sześć osób, głównie dzieci, a 17 zostało rannych.

Zobacz także: Dwie eksplozje obok lotniska w Kabulu


Poprzednie tego rodzaju ataki terrorystyczne (wymierzone w instytucje edukacyjne – red.) w Afganistanie były przeprowadzane przez skonfliktowany z talibami lokalny odłam Państwa Islamskiego (IS), tzw. Prowincję Chorasan.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W maju 2021 roku, trzy miesiące przed opanowaniem Kabulu przez talibów, ponad 60 dzieci zginęło w zamachu przeprowadzonym przez to ugrupowanie w szyickiej części stolicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej