RAPORT

Pogarda

Tusk odcina się teraz od Merkel, a tak chwalił jej wybór

Donald Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak)
Donald Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk w wywiadzie dla „Polityki” przekonywał, że jego rząd jego rząd w kwestii polityki energetycznej zawsze był „w kategorycznej opozycji wobec Angeli Merkel”. Jednak kiedy w 2005 roku Merkel została wybrana kanclerzem Niemiec Tusk zapewniał, że lepiej niż jej poprzednik rozumie ona „polskie sprawy” i że Merkel jako kanclerz gwarantuje także lepszą pozycję Polski w Unii Europejskiej.

Tusk ostro o Niemczech. Twierdzi, że zawsze był „w opozycji” do Merkel i antyrosyjski

Donald Tusk przekonuje, że jego rząd w kwestii polityki energetycznej zawsze był „w kategorycznej opozycji wobec Angeli Merkel”. W wywiadzie dla...

zobacz więcej

W środę w tygodniku „Polityka” ukazał się wywiad z Tuskiem. Szef Platformy Obywatelskiej zapewniał, że próby powiązania z niemiecką polityką któregokolwiek polskiego rządu „nie mają nic wspólnego z prawdą”.

„To, że ja nie jestem politykiem agresywnym w retoryce, nie oznacza, że Polska za rządów PO nie była surowym krytykiem niemieckiej polityki energetycznej. Były kanclerz Schroder zaczął ten w sumie dość parszywy, podszyty korupcją manewr. Niemcy dały się skorumpować rosyjskim gazem – to obciąża także rządy Merkel, bez dwóch zdań” – mówił Tusk.

Tusk przekonywał przy tym, że w Brukseli miał „opinię rusofoba”. „Tam się za głowę łapali, nazywali mnie monomaniakiem, że ja wciąż tylko o Ukrainie i o zagrożeniu rosyjskim. Dla Europy byłem zbyt antyrosyjski, a w Polsce PiS obrzucał mnie konsekwentnie błotem smoleńskich insynuacji. Za to w Kijowie miałem w tych sprawach pełne wsparcie i zrozumienie” – mówił lider PO.

Jak przypominają internauci, o Angeli Merkel Tusk mówił zupełnie inaczej w 2005 r., kiedy została wybrana kanclerzem. Lider Platformy Obywatelskiej przypomniał wtedy słowa, które wypowiedziała Merkel jeszcze przed wyborami, że pod jej rządami „samolot lecący z Berlina do Moskwy zawsze będzie lądował w Warszawie”.

Mówił wtedy, że w przyszłości nie będzie takich problemów jak umowa o budowie rurociągu łączącego Niemcy z Rosją, a omijającego Polskę. Wskazywał, że Angela Merkel jako kanclerz Niemiec gwarantuje także lepszą pozycję Polski w Unii Europejskiej.

Z kolei podczas szczytu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Stralsundzie w maju 2012 roku Tuska podkreślał, że „konieczny jest wzajemny szacunek dla narodowej specyfiki planów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego”. Kluczem był – jego zdaniem – mix energetyczny. Mówił, że wielką nadzieją, a zarazem wielkim wyzwaniem jest gaz łupkowy. „W największym stopniu zawdzięczamy wam, że nie utraciliśmy wolności, uczciwości, przejrzystości, prawdy i rozsądku w walce z tendencjami autorytarnymi, korupcją, kłamstwem i populizmem. Wasza sztuka rządzenia była błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec, lecz dla całej Europy” – mówił z kolei Tusk w przesłaniu do CDU w styczniu 2021 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej