Rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości – zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Polska produkcja przemysłowa w lutym br. wzrosła o 17,8 proc. rdr. To drugi, po Litwie, najlepszy wynik wśród krajów członkowskich UE – przekazał w...
zobacz więcej
– Wczoraj, na Radzie Ministrów, przyjęliśmy ustawę o emeryturach rolniczych. Rolnik nie zdając gospodarstwa, będzie mógł otrzymać emeryturę rolniczą - nie będzie trzeba zdawać gospodarstwa. Zapowiadaliśmy to kilka miesięcy temu i to realizujemy – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Teraz gdy emeryt prowadzi działalność rolniczą, wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu. Jak podkreślają autorzy projektu, jest on „realizacją postulatów rolników i organizacji rolniczych”.
Proponowana zmiana zakłada, że emeryt nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, będzie zobowiązany do dalszego opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Nowelizacja
Projektowana nowelizacja reguluje kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego (KRUS) i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS).
Dzięki zmianom w tym zakresie rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podjęcia dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej – wskazano w uzasadnieniu.
Nowe przepisy dopuszczają dalsze ubezpieczenie w KRUS w przypadku podjęcia działalności pozarolniczej, jeżeli rolnik lub domownik był wcześniej ubezpieczony w Kasie przez co najmniej trzy lata i między innymi złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i jednocześnie nadal będzie prowadził działalność rolniczą.
Dalej ubezpieczeniu w KRUS będą podlegały osoby, które pobierały świadczenie integracyjne lub stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd
pracy. Jak również osoby otrzymujące stypendium w okresie odbywania szkolenia czy w okresie odbywania studiów podyplomowych, czy pełnienia czynnej służby wojskowej.
Projekt wprowadza możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.
Projektowane przepisy wprowadzają dla emerytów rolniczych możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a dla opiekunów osób niepełnosprawnych możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne. KRUS planuje w 2022 r. skierować na taką rehabilitację około 600 rolników seniorów.
Ponadto nowelizacja przewiduje upoważnienie prezesa KRUS do przyznawania dodatku dla osób, które skończyły 100 lat.
źródło:
„Agrobiznes”, PAP
#wieś
#rolnictwo
#rolnik
#emerytura
#renta
#zus
#krus