RAPORT

Pogarda

Minister edukacji zapowiada podwyżki dla nauczycieli akademickich

Od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)
Od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Najnowsze

Popularne

Od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich. To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych – przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Ile zarabiają nauczyciele? Czarnek odpowiada PO: Kłamstwo i manipulacja

„Nauczyciele dyplomowani zarabiają tylko 34 proc. więcej niż płaca minimalna. Gdy rządziło PO-PSL, zarabiali średnio aż dwa razy więcej niż płaca...

zobacz więcej

Minister edukacji i nauki pytany w RMF FM o podwyżki dla nauczycieli akademickich odpowiedział, że są one planowane od 1 października.

– To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich – wyjaśnił. Dopytywany o konkretne liczby, odpowiedział, że resort pracuje nad uzgodnieniem ich ostatecznego kształtu.

Przekazał, że już teraz nauczyciele akademiccy dostali podwyżki. – W KUL otrzymaliśmy podwyżki z wyrównaniem od pierwszego stycznia – poinformował.

– To nie jest tak, że nie ma podwyżek na uczelniach wyższych. Są środki finansowe, które były przeznaczone na zwiększenie również dochodów i przychodów uczelni publicznych i one są wygospodarowane – wyjaśnił.

Szef MEiN: Mamy już około 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, w wieku szkolnym

Dzisiaj mamy już około 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, w wieku szkolnym – powiedział w TVP Info szef MEiN Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że...

zobacz więcej

Minister przypomniał, że pod koniec zeszłego roku z oszczędności budżetowych dla uczelni wyższych został przeznaczony miliard złotych.

W zeszłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało uczelniom dodatkowy 1 mld zł na inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną.

Z noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 r. i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że w 2021 r. uczelnie publiczne, uczelnie uprawnione do dofinansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz oprócz środków, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym, otrzymały w formie subwencji 1 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej