RAPORT

Pogarda

Pentagon: Wojsko Polskie będzie najlepsze w Europie

Śmigłowiec Wojska Polskiego PZL W-3 Sokół podczas szkolenia poligonowego polskich i amerykańskich żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie (fot. PAP/D.Delmanowicz)
Śmigłowiec Wojska Polskiego PZL W-3 Sokół podczas szkolenia poligonowego polskich i amerykańskich żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie (fot. PAP/D.Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z najlepszych w Europie – poinformował w środę Pentagon w komunikacie ze spotkania ministrów. Tematem rozmów była też pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Min. Błaszczak w Pentagonie. Rozmowy o przyspieszeniu dostaw sprzętu wojskowego [WIDEO]

W obliczu agresji na Ukrainę Polska demonstruje ducha hasła „za wolność naszą i waszą” – powiedział w środę sekretarz obrony USA Lloyd Austin na...

zobacz więcej

Jak podał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby, Błaszczak i Austin „omówili trwające wysiłki w sprawie pomocy obronnej dla Ukrainy i sposoby kontynuowania rozwoju relacji wojskowych USA i Polski”, zaś amerykański minister pochwalił Polskę za odgrywaną przez nią rolę w pomocy Ukrainie, zarówno jeśli chodzi o obronę przed rosyjską agresją, jak i udzielaniu ludności cywilnej schronienia od przemocy.

– Obaj przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski, zgadzając się pracować razem, by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie – powiedział Kirby.

Jak powiedział po rozmowie z Austinem Błaszczak, w ramach modernizacji Polska prowadzi rozmowy na temat kupna kolejnych partii amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowców szturmowych, dronów i samolotów wielozadaniowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej