RAPORT

Pogarda

Abp Szewczuk: Mariupol apeluje do sumienia Ukrainy i świata

Arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk (fot. Aliona Nikolaievych/Future Publishing via Getty Images)
Arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk (fot. Aliona Nikolaievych/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraina przeżywa 56. dzień narodowego oporu, walki, sprzeciwu wobec rosyjskiego agresora. Ukraina przeżyła dramatyczny dzień i noc – powiedział arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk w komunikacie przesłanym przez sekretariat arcybiskupa większego kijowsko-halickiego na platformę Twoje Info. Jak ocenił duchowny, „Mariupol apeluje dziś do sumienia Ukrainy i świata, prosząc o ratunek”.

Transport ciężarówek z żywnością do Kijowa. Papież opłacił benzynę

Papież zapłacił za przejazd TIR-ów z żywnością, by mogły dojechać do Kijowa i wrócić ponownie do Lwowa – powiedział kard. Konrad Krajewski, który...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Ciężkie, krwawe bitwy toczą się na wschodzie naszej ojczyzny, w szczególności w Donbasie, w Słobożańszczyźnie, na południu naszego kraju – wskazał abp Szewczuk. Słobożańszczyzna to historyczny region na wschodzie Ukrainy, obejmujący m.in. obwody sumski i charkowski. Duchowny w swoim przesłaniu zapewnił o modlitwie za Mariupol, „który bohatersko przeciwstawia się wrogowi; Mariupol, który apeluje dziś do sumienia Ukrainy i świata, prosząc o ratunek”.

– Apeluje, by otworzyć korytarze humanitarne konieczne do uratowania życia. Ponad 100 tys. cywilów znajduje się wciąż w tej piekielnej pułapce – zaznaczył arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Jak dodał, „ratowanie życia ludzi na Ukrainie jest zadaniem nas wszystkich: duchownych, cywilów, dyplomatów”.

Zobacz także: Abp Szewczuk: Jesteśmy świadkami ludobójstwa na narodzie ukraińskim


Prawosławny duchowny przypomniał, że na Ukrainie mieszkańcy przeżywają obecnie Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc. – Dzisiaj jest środa Wielkiego Tygodnia, a ten dzień ma szczególny temat. Liturgia tego dnia zwraca naszą uwagę na tragedię, która wydarzyła się między dwunastoma apostołami. Dzisiaj zastanawiamy się nad „tajemnicą zdrady”. Jeden z apostołów, Judasz Iskariota, przyszedł do władz duchownych w Jerozolimie i powiedział: „Ile chcecie mi dać, abym wam go przekazał?” – powiedział Szewczuk.

Zwierzchnik grekokatolików wzywa do obrony ojczyzny

Ukraina, którą świat słusznie nazwał „ziemiami skrwawionymi”, która wiele razy była zroszona krwią męczenników i bojowników o wolność i...

zobacz więcej

Odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainie arcybiskup ocenił, że „wojna to straszny moment, w którym wszystkie tajemnice zostają ujawnione”. – Wraz z przykładami heroizmu mamy też przykłady małoduszności. Mamy przykłady zdrady. Widzimy, że nawet ci, których nasz naród uważał za wybranych urzędników, którym można powierzyć lokalną władzę na Ukrainie, a nawet wybrani jako deputowani do parlamentu handlują lub handlowali Ukrainą – stwierdził abp Swiatosław Szewczuk.

– Dzisiaj widzimy, jak czasami najeźdźcy przypisują ludzkiemu życiu wartość mniejszą niż cena telefonu komórkowego lub urządzenia gospodarstwa domowego – powiedział prawosławny duchowny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej