RAPORT

Wojna na Ukrainie

Min. Błaszczak w Pentagonie. Rozmowy o przyspieszeniu dostaw sprzętu wojskowego [WIDEO]

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

W obliczu agresji na Ukrainę Polska demonstruje ducha hasła „za wolność naszą i waszą” – powiedział w środę sekretarz obrony USA Lloyd Austin na początku spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem w Pentagonie. – Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów Ukraińców uciekających przed przemocą – podkreślił, dziękując za polski wkład w obronę wolności Ukrainy. Dodał, że ma nadzieję na wzmocnienie współpracy z Polską na tym i innych polach. Minister Błaszczak relacjonował, że spotkanie dotyczyło m.in. możliwości przyspieszenia dostaw zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji dla Polski. Szef MON podpisze umowę

Dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska przewiduje umowa, którą w warszawskiej Wesołej podpisze minister obrony narodowej Mariusz...

zobacz więcej

– Przypomina mi się stare polskie powiedzenie „za wolność naszą i waszą”. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy od rosyjskiej inwazji Polska zademonstrowała ducha tego powiedzenia – powiedział Austin, rozpoczynając rozmowy w Pentagonie.

Jak dodał, Polska odgrywa „absolutnie kluczową” rolę, umożliwiając wysyłkę broni na Ukrainę, a także samodzielnie przekazując Ukrainie pomoc wojskową.

– Co być może najważniejsze, Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów Ukraińców uciekających przed przemocą – podkreślił, dziękując za polski wkład w obronę wolności Ukrainy. Dodał, że ma nadzieję na wzmocnienie współpracy z Polską na tym i innych polach.

Minister Błaszczak wyraził przekonanie, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO i zaangażowanie oraz przywództwo Stanów Zjednoczonych jest głównym czynnikiem, który powstrzymuje Rosję od napaści na państwa NATO. Podziękował też Austinowi za osobiste zaangażowanie w porozumienie dotyczące zakupu amerykańskich czołgów Ambrams dla Polski.

Błaszczak relacjonował, że spotkanie dotyczyło m.in. możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego. Minister przypomniał, że w 2018 roku nasz kraj zamówił system Patriot, w 2019 r. – rakiety HIMARS, w 2020 - samoloty F35. – Również zamówiliśmy w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie - myślę tu o jvelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams – wyliczał.

Błaszczak relacjonował, że podziękował sekretarzowi obrony USA za wsparcie w tej dziedzinie. – Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział.

Błaszczak wyjaśnił, że jutro spotka się z producentami sprzętu wojskowego m.in. z General Dynamics, który jest m.in. producentem czołgów Abrams oraz Boeing. – Chodzi o to, żeby zrealizować zapowiadany skokowy wzrost zdolności obronnych Polski, a służy temu ustawa, która w sobotę wejdzie w życie – wskazał szef MON.

Minister zapowiedział też, że Polska wkrótce formalnie wystąpi o zakup kolejnego sprzętu wojskowego z USA. Na pytanie, o jaki sprzęt chodzi, wymienił kolejne dostawy systemów artylerii rakietowej HIMARS oraz systemów Patriot. Dodał też, że prowadzi rozmowy na temat zakupu śmigłowców szturmowych, bezzałogowców oraz „kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej