RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koleje dla uchodźców. Specjalne pociągi do innych krajów w Europie

Koleje dla uchodźców (fot. Enrico Mattia Del Punta/NurPhoto via Getty Images)
Koleje dla uchodźców (fot. Enrico Mattia Del Punta/NurPhoto via Getty Images)

Od 24 lutego do 20 kwietnia z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2895 pociągów, w tym 2450 pociągów stałego kursowania i 445 pociągów dodatkowych – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie przesłanym na platformę Twoje Info. Jak przekazano, w związku z wojną na Ukrainie resort infrastruktury i podległe spółki „realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych” dla uchodźców.

Rau w Holandii: Polacy sami nie udźwigną kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców

Podczas otwarcia 31. sesji Konferencji Utrechckiej w Holandii minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził wdzięczność, że Niderlandy...

zobacz więcej

Jak podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, „uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie”.

Koleje z Polski, Niemiec i Czech prowadzą współpracę przy przewozie uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli z ojczyczny z powodu inwazji Rosji na ich kraj. „Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy” – napisano.

Dodatkowe pociągi


Jak podał resort, od 24 lutego do 20 kwietnia „ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 623,4 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 456 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 167,3 tys. pociągami specjalnymi”.

Premier zapowiada dwukrotne zwiększenie budżetu programu Kolej Plus

Budżet programu Kolej Plus zostanie zwiększony o 5,5 mld zł, do 11 mld zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. Decyzja w...

zobacz więcej

Koordynacją działań związanych z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych zajmuje się PKP Intercity.

Wzmocnione składy do Niemiec i Czech


Ministerstwo Infrastruktury obserwuje stale rosnące zainteresowanie usługami przewozu kolejami ukraińskich uchodźców do Niemiec, a także Czech i Austrii. Jak dodano, „polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne”.

„Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec” – napisał resort w komunikacie przekazanym platformie Twoje Info.

Zobacz także: Przy granicy z Ukrainą odprawiono ponad 1600 pociągów


Od wybuchy wojny, tj. 24 lutego do 20 kwietnia łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechały 1403 pociągi z ukraińskimi uchodźcami, w tym 1168 pociągów stałego kursowania i 235 pociągów specjalnych w kierunku Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 465 tys. uchodźców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej