RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraińcy ujawniają kolejne przechwycone rozmowy

Kolejny fragment przechwyconych rozmów rosyjskich żołnierzy (fot.  Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Kolejny fragment przechwyconych rozmów rosyjskich żołnierzy (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjscy dowódcy wydają rozkazy atakowania celów cywilnych, nie interesują się losem podwładnych i zastraszają ich – wynika z rozmowy jednego z rosyjskich żołnierzy z bratem. Została ona przechwycona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i opublikowana przez agencję UNIAN.

Ciała rosyjskich żołnierzy wywożone ciężarówkami w okolice Ługańska

Szpitale są zapełnione rosyjskimi rannymi żołnierzami, ciała poległych są wywożone ciężarówkami w okolice Ługańska, a wiele jednostek sprzętu...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

– Zapomnieli o nas, zostawili na trzy dni w lesie bez jedzenia i wody. Rozkazują strzelać do cywilów i grożą postępowaniem karnym w sprawie dezercji, jeśli ktoś opuści posterunek – opowiada rosyjski wojskowy w rozmowie z bratem. Informuje również o bardzo trudnym położeniu wojsk najeźdźcy na Ukrainie – ciężkich walkach, ciągłych ostrzałach i problemach z wyposażeniem oddziałów.

Żołnierz zapowiada, że po powrocie do Rosji poinformuje prokuraturę wojskową o postępowaniu dowództwa swojej formacji podczas wojny na Ukrainie.

– Oni (dowództwo – przyp. red.) otrzymali żywność, papierosy. Wiesz, co wtedy zrobili? Uciekli. Zostawili nas i po prostu uciekli. (...) Napiszę o tym cały tom w prokuraturze – deklaruje rosyjski wojskowy.

Tego rodzaju nagrania są regularnie publikowane przez ukraińskie służby od początku inwazji Kremla na Ukrainę (24 lutego). W ocenie Kijowa zapisy przechwyconych rozmów mogą posłużyć między innymi jako dowody zbrodni w postępowaniach przeciwko Rosji przed sądami i trybunałami międzynarodowymi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej