RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Które państwo najbardziej wspiera Ukrainę? Zaskakujące zestawienie

Ukraińcy zaatakowani przez Rosję. Znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji (fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO, PAP/EPA)
Ukraińcy zaatakowani przez Rosję. Znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji (fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO, PAP/EPA)

Niemiecki think tank Kiel Institute for the World Economy przygotował zestawienie pokazujące rządowe wsparcie poszczególnych państw dla Ukrainy w odniesieniu do własnego produktu krajowego brutto. Najlepiej w tym rankingu wypadły Estonia i Polska. Gdzie znalazły się europejskie potęgi takie jak Francja, Niemcy czy Włochy?

W takich warunkach stacjonują Rosjanie. Zobacz ich obozowisko [WIDEO]

Jeden z Ukraińców znalazł telefon zabitego okupanta. Komórkę Rosjanina udało się odblokować, więc Ukraińcy mogli zobaczyć, jakie zdjęcia i filmy...

zobacz więcej

Ukraina została zaatakowana przez Rosję 24 lutego. Armia Władimira Putina bezprawnie morduje kobiety i dzieci, niszczy szkoły i szpitale oraz bombarduje tysiące bloków mieszkalnych. Budzi to sprzeciw cywilizowanego świata, a kolejne państw włączają się w pomoc Ukrainie.

Instytut badań ekonomicznych Kiel przygotował zestawienie pokazujące wsparcie dla Kijowa w odniesieniu do PKB poszczególnych państw.

Z krajów, które uwzględniono, najlepiej wypadły Estonia, Polska, Litwa i Słowacja, czyli kraje Europy Środkowo–Wschodniej, które rozumieją skalę rosyjskiego zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa.

Zobacz także ->  Skandal w Niemczech. Partia Scholza atakuje ambasadora Ukrainy. „Podłość i obłuda”

Francja, Włochy i Niemcy znalazły się na samym dole wykresu, a ich zaangażowanie oszacowano na znacznie poniżej 0,1 proc. PKB.

Instytut Kiel przedstawił również stopień wsparcia rządów dla Ukrainy wyrażony w miliardach dolarów. Co ciekawe, tam również na górze zestawienia znajduje się Polska, a wyprzedzają ją jedynie Stany Zjednoczone, które przekazały do Kijowa ogromną pomoc militarną. Niemiecka, czyli największa gospodarka w Unii Europejskiej, znów wypadła na tym tle niezbyt korzystnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej