RAPORT

Pogarda

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy

Najnowsze

Popularne

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy, z czego 35 tys. to są dzieci w przedszkolach – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że większość ukraińskich dzieci uczy się zdalnie w szkołach w swoim kraju.

Rosjanie mordują dzieci. Ukraina podała wstrząsające dane

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do godz. 11 w czwartek wskutek działań wojennych zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych –...

zobacz więcej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w TVP Info przekazał, że do polskich placówek oświatowych zapisanych jest 185 tys. dzieci z Ukrainy, 35 tys. z nich – w przedszkolach, a w szkołach podstawowych – 130 tys. Pozostałe kilkanaście tysięcy młodzieży uczy się w szkołach ponadpodstawowych.

– Ta liczba (dzieci ukraińskich w polskich szkołach), ona rośnie, natomiast rośnie zdecydowanie wolniej niż jeszcze kilka tygodni temu – zauważył. 7 kwietnia wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski informował o tym, że dzieci z Ukrainy w polskim systemie edukacji jest 174 tys.

Czarnek dodał, że z obowiązku szkolnego zwolniono te ukraińskie dzieci, które uczą się zdalnie w swoich macierzystych szkołach na terenie Ukrainy. – Wydaje się, że przytłaczająca większość dzieci i młodzieży ukraińskiej korzysta właśnie z tego zdalnego sposobu nauczania w szkołach ukraińskich – powiedział dodając, że w tym celu wiele szkół udostępnia im sprzęt komputerowy.

Dodał, że dla dzieci ukraińskich, które chcą uczestniczyć w polskim systemie oświaty, drzwi są otwarte. – We wszystkich miastach jest miejsce, żeby tworzyć klasy ukraińskie i to jest najlepszy sposób opieki nad dziećmi ukraińskim przez ten czas, kiedy one są tutaj z przymusu wojennego – zaznaczył szef MEiN. Zapewnił również, że jeśli rozumieją język polski, mogą trafiać do klas polskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej