RAPORT

Prorosyjska era Tuska

To ucieszy nie tylko rolników. KE zatwierdziła polski program dopłat do nawozów

Chodzi o to, by zrekompensować część wzrostu kosztów nawozów (fot. Shutterstock/Fotokostic)
Chodzi o to, by zrekompensować część wzrostu kosztów nawozów (fot. Shutterstock/Fotokostic)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek polski program dopłat dla rolników z tytułu wzrostu cen nawozów. Jak poinformowała Komisja, zatwierdzony program ma wartość 836 mln euro, czyli 3,9 mld zł.

Premier: Apeluję o zgodę na dopłaty do nawozów

Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody polskiemu rządowi na dopłaty do nawozów – powiedział w czwartek premier...

zobacz więcej

Zgodnie z informacją Komisji, aby zrekompensować część wzrostu kosztów nawozów, kwalifikujący się beneficjenci będą uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości do 107 euro, czyli 500 złotych na hektar gruntów rolnych, oraz do 53,5 euro, czyli 250 zł na hektar użytków zielonych i pastwisk. Górnym pułapem pomocy będzie kwota odpowiadająca pomocy dla obszaru 50 hektarów. W ramach programu pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich.

Pomoc będzie dostępna dla rolników prowadzących działalność w Polsce, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, spowodowanego obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami – sprecyzowała Komisja.

Jak zaznaczyła KE, program zgłoszony przez polski rząd został uznany za zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych kryzysowych ramach prawnych, które przewidują m.in, że pomoc nie przekracza 35 tys. euro na beneficjenta, oraz zostanie przyznana najpóźniej do 31 grudnia 2022 r.

W zgodnej opinii ekonomistów wzrost cen nawozów przekłada się na wzrost cen m.in. produktów spożywczych.

Ceny nawozów poszły ostro w górę. Saletra amonowa nawet o 100 proc. [WIDEO]

zobacz więcej

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że dopłaty do nawozów sztucznych będą ulgą dla producentów rolnych i powstrzymają gwałtowny wzrost cen produktów rolnych.

– Polska przewidziała na ten cel pieniądze z własnego budżetu. Te pieniądze zostaną rolnikom przekazane w najbliższym czasie – powiedział na antenie Polskiego Radia 24. Europoseł Kuźmiuk podkreślił, że Polska jest jedynym krajem, któremu dotychczas udzielono takiego wsparcia. – Nawozy podrożały we wszystkich krajach członkowskich, bo głównym składnikiem kosztu produkcji jest cena gazu, a ponieważ gaz podrożał pięciokrotnie, więc te ceny nawozów sztucznych wywindowały się niebotycznie – wyjaśniał.

„Dobra wiadomość dla Polski” – napisał na Twitterze unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej