RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Prawie 70 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną. znalazło w naszym kraju zatrudnienie – informuje minister Marlena Maląg.

„Putinflacja”. Biden mówi, kto odpowiada za podwyżkę cen

Ludzie nie wiedzą, że 70 proc. wzrostu inflacji było konsekwencją podwyżki cen w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, ze względu na wzrost cen ropy...

zobacz więcej

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zwraca uwagę, że ustawa o pomocy Ukrainie daje obywatelom tego kraju swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Jak tłumaczy minister, „ta ustawa daje obywatelom Ukrainy możliwość legalnego pobytu na terenie Polski na 180 dni. Ten legalny pobyt jest związany także z dostępem do rynku pracy”.

Marlena Maląg podkreśla, że pracodawca musi w ciągu 14 dni od zatrudnienia Ukraińca powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Dodała, że obywatele Ukrainy mają możliwość zarejestrowania się w urzędach pracy i korzystania z instrumentów aktywizacji zawodowej, takich jak pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe czy szkolenia. Mogą też szukać pracy przez stronę internetową i przez portal Zielonalinia.gov.pl.

Najwięcej obywateli Ukrainy podjęło pracę w woj. mazowieckim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Prawie połowa Ukraińców wykonuje prace proste. 8,5 proc. stanowią pracownicy biurowi, a 4 proc. specjaliści. Około 14 proc. to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a ponad 10 proc. osób to pracownicy usług i sprzedawcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej