RAPORT

Pogarda

Niemcy się kłócą, a Ukraina wciąż czeka na ciężką broń

W Niemczech trwa dyskusja na ten temat dostaw broni dla Ukrainy (fot. Shutterstock)
W Niemczech trwa dyskusja na ten temat dostaw broni dla Ukrainy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Lider CDU Friedrich Merz oskarża kanclerza Olafa Scholza o przedłużającą się zwłokę w podjęciu decyzji w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. Krytyka płynie też ze strony partii koalicyjnych, Zielonych i FDP. W Niemczech dyskusja na ten temat toczy się już od miesięcy.

Atak rakietowy na Lwów. „Przeprowadzony z regionu kaspijskiego”

Rosyjskie wojska przeprowadziły w poniedziałek liczne ataki rakietowe w obwodach kijowskim, lwowskim i dniepropietrowskim. Władze apelują, by...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Ten otwarty spór w koalicji o dostawach broni na Ukrainę szkodzi reputacji naszego kraju na świecie” – cytuje w poniedziałek „Bild” komentarz Friedricha Merza dla grupy medialnej Funke. W Niemczech nie tylko politycy z opozycyjnych partii CDU/CSU, ale także koalicjanci z Zielonych i FDP wzywają kanclerza Olafa Scholza (SPD) do zdecydowanego działania w kwestii dostaw broni.

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) na łamach „Welt” skrytykowała w poniedziałek postawę kanclerza Scholza, który wciąż nie podejmuje wiążących decyzji. Zaznaczyła, że żałuje, iż kanclerz nie jest w stanie jasno powiedzieć, że Niemcy są gotowe do dostarczenia ciężkiej broni.

„Po prostu myślę, że nie czas teraz na dyskusje, (...) chodzi nie tylko o Ukrainę, ale także o nas w Europie” – uzasadniała Strack-Zimmermann.

Pieniądze dla sojuszników


W Wielki Piątek poinformowano, że rząd zamierza znacznie zwiększyć w tym roku pomoc finansową na zakupy wojskowe w krajach partnerskich – z 225 mln do 2 mld euro, z czego Ukraina powinna otrzymać ponad połowę.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony polityka CDU Norberta Roettgena, który przekonywał, że „Ukraina nie może obronić się pieniędzmi, potrzebuje broni, w dodatku tak szybko, jak to możliwe”. Jeden z najgłośniejszych krytyków Scholza w ostatnich dniach, przewodniczący komisji ds. europejskich Bundestagu Anton Hofreiter (Zieloni) powiedział, że zwiększenie pomocy finansowej jest „dobre jako pierwszy krok, ale nie może zastąpić bezpośrednich dostaw broni”.

Poza SPD, AfD i Partią Lewicy, większość w Bundestagu jest za dostarczaniem broni ciężkiej dla Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej