RAPORT

Pogarda

Saryusz–Wolski ostro. „To oni są odpowiedzialni za wojnę”

Jacek Saryusz–Wolski przypomniał o Nord Stream (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Jacek Saryusz–Wolski przypomniał o Nord Stream (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wielu ukraińskich polityków, a nawet niemiecka prasa oceniają, że odpowiedzialność za wojnę ponoszą zachodni politycy, którzy uzależnili Europę od surowców Władimira Putina. Teraz podobną opinię wyraził europoseł Zjednoczonej Prawicy. Jacek Saryusz–Wolski opublikował zdjęcie urzędników odpowiedzialnych m.in. za gazociąg Nord Stream. Wśród nazwisk padły również te należące do dwóch kanclerzy Niemiec.

Potężna wpadka Lubnauer. Czy UE przekazała dodatkowe miliardy na pomoc uchodźcom?

Unia Europejska zdecydowała, że nie skieruje dodatkowych środków na pomoc uchodźcom. „Unia nie tylko mści się na Polsce za 2015 r., ale chce...

zobacz więcej

Mimo tysięcy morderstw niewinnych Ukraińców i podejmowania przez Rosję kolejnych prób masowego ludobójstwa, Unia Europejska nie decyduje się na pełne zerwanie relacji z Rosją. Od Władimira Putina wciąż kupowane są m.in. ropa i gaz, a przywódca w Moskwie zarabia na tym miliardy euro.

Jak pisał „Die Welt”, Niemcy zrobiły więcej, niż jakikolwiek duży kraj na świecie, aby wojna Putina była możliwa. Nie brakuje jednak opinii, że współodpowiedzialni za dramat na Ukrainie są wszyscy ci, którzy latami rozwijali projekty biznesowe z Kremlem.

„Odpowiedzialni za wojnę Rosji z Ukrainą” – napisał europoseł Jacek Saryusz–Wolski i opublikował zdjęcie z 2011 roku.

Zobacz także ->  Niemcy i Francja nie sprzedadzą więcej broni Rosji. „Po interwencji Polski i Litwy”

To wtedy kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew radośnie oznajmili światu, że ruszyło tłoczenie gazu przez Nord Stream z Rosji do Niemiec. Rok później, wraz z uruchomieniem drugiej nitki, Rosjanie zakończyli tworzenie pierwszej trasy przesyłu bezpośredniego gazu na rynek Unii i zalali europejski rynek swoimi surowcami.

„Dwóch kanclerzy Niemiec, Schroeder i Merkel, niemiecki komisarz Unii Europejskiej Oettinger, premier Francji Fillon, premier Holandii Rutte” – skomentował Jacek Saryusz–Wolski i przypomniał, jakie kraje najmocniej opowiadały się za współpracą z Rosją, a dziś blokują unijne sankcje na surowce z Moskwy.

Unia Europejska wciąż analizuje, czy nie zaostrzyć sankcji na Rosję.

Wśród potencjalnych sektorów, które miałby objąć szósty pakiet restrykcji, wymienia się m.in. ropę i gaz, jednak w tej sprawie unijna „dwudziestka siódemka” jest ciągle bardzo mocno podzielona, a jako główny „hamulcowy” takiego rozwiązania postrzegane są Niemcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej