RAPORT

Pogarda

Potężna wpadka Lubnauer. Czy UE przekazała dodatkowe miliardy na pomoc uchodźcom?

Katarzyna Lubnauer (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Katarzyna Lubnauer (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Unia Europejska zdecydowała, że nie skieruje dodatkowych środków na pomoc uchodźcom. „Unia nie tylko mści się na Polsce za 2015 r., ale chce obniżyć konkurencyjność polskiej gospodarki” – oceniła Agnieszka Romaszewska, dyrektorka TV Biełsat. Na jej wpis ostro zareagowała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Co ciekawe, nawet politycy PO przyznają jednak, że postawa Brukseli w tej sprawie jest „skandaliczna”.

UE nie przekaże nowych środków na uchodźców z Ukrainy. Przesunięte fundusze i zwiększenie zaliczki

Unia Europejska zdecydowała o zwiększeniu środków na pomoc dla uchodźców. Nie będą to jednak nowe fundusze, tylko korzystniejsze zaliczkowanie...

zobacz więcej

Unia Europejska zdecydowała ostatnio o zwiększeniu środków na pomoc dla uchodźców. Nie będą to jednak nowe fundusze, tylko korzystniejsze zaliczkowanie pieniędzy przyznanych już na samorządy, a do tego przyznanych Polsce na odbudowę po pandemii COVID-19.

Część osób komentowała to jako nowe środki na pomoc potrzebującym, ale eksperci zaznaczają, że Bruksela nie przekazała żadnych dodatkowych pieniędzy. Środki pochodzą z tzw. REACT UE, czyli pieniędzy pierwotnie przyznanych państwom członkowskim, które za zgodą UE mogą być wydatkowane na inne cele.

Zobacz także ->  Niemcy i Francja nie sprzedadzą więcej broni Rosji. „Po interwencji Polski i Litwy”

„To że Unia Europejska nie przewiduje funduszy na wsparcie uchodźców z Ukrainy i jednocześnie blokuje Fundusz Odbudowy oznacza, że nie tylko mści się na Polsce za 2015 r., ale chce obniżyć konkurencyjność polskiej gospodarki” – oceniła na Twitterze Agnieszka Romaszewska.

„Przecież to kompletna bzdura” – skomentowała wpis dyrektorki TV Biełsat posłanka KO Katarzyna Lubnauer. Jak dodał: „Kasę na uchodźców z UE już dostała, a blokowane środki z KPO ma przez działania Ziobry blokujące likwidację Izby Dyscyplinarnej, a nie z powodu spiskowej teorii dziejów”.

Co na to Romaszewska?

„Brzydko tak wprost pisać nieprawdę o konkretnych i sprawdzalnych sprawach” – skomentowała.

Dowódca z Mariupola napisał list do Franciszka. „Ratuj ich z rąk szatana”

Serhij Wołyna, dowódca broniącej Mariupola 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. im. kontradmirała Bielinskiego, napisał list do papieża...

zobacz więcej

Zapytała też, jakie pieniądze Polska dostała od UE?

„Proszę spytać komisarza Hahna, który powiedział 6 IV, że za wcześnie jeszcze na przyznanie dodatkowych środków. Pozwolono przesunąć środki przyznane w ramach funduszy strukturalnych w obecnej perspektywie budżetowej i użyć je na wsparcie uchodźców” – wyjaśniła posłance opozycji dyrektorka TV Biełsat.

Sprawę chętnie komentują też inni użytkownicy sieci.

Zobacz także ->  Gospodarczy i wizerunkowy cios w Rosję. Pięć pakietów sankcji

„Zachowanie urzędników brukselskich, którzy nie są w stanie uruchomić specjalnego funduszu na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, jest skandalem i kładzie się cieniem na UE” – napisał Bogusław Sonik, były europoseł i parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej. „559 mln euro zaliczki to kropla w morzu potrzeb” – dodał.

Internauci cytują też innych polityków PO, którzy potwierdzali już, że Unia nie uchwaliła żadnych dodatkowych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy, a jedynie przesunęła część funduszy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej