RAPORT

Pogarda

Nowe nagranie z Medwedczukiem. Zwrócił się do Putina [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nowe nagranie ze schwytanym prorosyjskim politykiem Wiktorem Medwedczukiem. Kum Putina – bo tak określają go media – zwrócił się do Wołodymyra Zełenskiego oraz do prezydenta rosyjskiego reżimu z prośbą, by został wymieniony na obrońców i mieszkańców oblężonego Mariupola.

Zełenski chce oddać Rosji schwytanego przyjaciela Putina. Ale nie za darmo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę schwytanego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Zatrzymany przez SBU Wiktor Medwedczuk zwracając się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i do Władimira Putina mówił, że w oblężonym Mariupolu są ludzie, którzy nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji korytarzami humanitarnymi.

Dodaje, że agresja Rosji spowodowała jedną z największych katastrof humanitarnych w Mariupolu. – Najeźdźcy bombardują ludność cywilną, blokują dostawy pomocy humanitarnej do miasta, przymusowo deportują Ukraińców do Rosji i celowo niszczą miasto – mówi.

Wskazał, że według różnych szacunków w Mariupolu jest około 120 tys. cywilów, a miasta nadal bronią bojownicy Pułku Azowskiego i 36. Brygady Morskiej.

Kum Putina zatrzymany na Ukrainie. Zełenski pokazał zdjęcie skutego Medwedczuka

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Na opublikowanym zdjęciu polityk,...

zobacz więcej

Zatrzymanie kuma Putina


W sobotę sąd we Lwowie aresztował Medwedczuka, podejrzanego m.in. o zdradę stanu. Łyczakowski sąd rejonowy we Lwowie podkreślił, że 26 lutego, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, policjanci nie zastali Medwedczuka w miejscu, w którym powinien odbywać areszt domowy.

Medwedczuk przebywał w nim od maja 2021 roku w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała, że jest również podejrzany o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

12 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu polityka. Według szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwana Bakanowa, przebrany za ukraińskiego wojskowego Medwedczuk próbował dotrzeć do granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, „gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa”. Po zatrzymaniu skarb państwa przejął 154 aktywa należące do Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej