RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Franciszek: Musimy wydobyć Chrystusa z grobu, w którym Go uwięziliśmy

Papież Franciszek (fot. Franco Origlia/Getty Images)
Papież Franciszek (fot. Franco Origlia/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Podczas mszy Wigilii Paschalnej odprawionej w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek powiedział, że musimy wydobyć Chrystusa z grobu, w którym Go uwięziliśmy. Pod koniec homilii w bazylice watykańskiej wyraził solidarność z Ukraińcami. Liturgii przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Mszy świętej wysłuchał m.in. Iwan Fedorow, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer Melitopola. – Towarzyszymy wam, odwagi – mówił papież, zwracając się do Ukraińców.

Uroczystości Świąt Wielkanocnych w Watykanie wcześniej niż zwykle [WIDEO]

Uroczystości Świąt Wielkanocnych we Włoszech i Watykanie obchodzone są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Dziś, w Wielką Sobotę w...

zobacz więcej

Podczas homilii w Wielką Sobotę w bazylice św. Piotra papież odniósł się do fragmentu Ewangelii, mówiącego o kobietach, które udały się do grobu Chrystusa. Zachęcał, by wsłuchać się w skierowane do nich pytanie: „dlaczego szukacie pośród umarłych tego, który żyje?”. – Nie możemy świętować Wielkanocy, jeśli nadal pozostajemy w śmierci; jeśli pozostajemy więźniami przeszłości; jeśli w życiu nie mamy „odwagi, by pozwolić Bogu, aby nam przebaczył”, bo on przebacza wszystko; odwagi, by zerwać z dziełami zła – mówił Ojciec Święty.

Powiedział też, że uwięziliśmy Chrystusa w naszych słowach, formułkach i obyczajach zapominając szukać Go w najciemniejszych zakamarkach życia, gdzie ludzie płaczą, walczą, cierpią i żywią nadzieję. – Chrześcijaństwo, które poszukuje Pana w reliktach przeszłości i grobie przyzwyczajeń jest chrześcijaństwem bez Wielkanocy – mówił Franciszek.

Zobacz także: Poświęcenie Rosji i Ukrainy Matce Bożej


Dodał, że piękny Kościół, to taki, który bez lęku, kalkulacji i konformizmu żyje chęcią niesienia radości Ewangelii. Papież apelował o „miłość i braterstwo”, a także, by szukać Jezusa „w twarzach naszych braci i sióstr, w historii tych, którzy mają nadzieję i marzenia, w bólu tych, którzy płaczą i cierpią”. – Wnośmy Go w nasze codzienne życie: poprzez gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny; poprzez dzieła pojednania w zerwanych relacjach i przez współczucie dla potrzebujących; poprzez działania na rzecz sprawiedliwości pośród nierówności i prawdy pośród kłamstw – wzywał papież.

„Niebo wstrząsa ryk wojny”. Co mówił Jan Paweł II w Wielkanoc 1999 r.?

Vatican News przypomniał słowa Jana Pawła II nt. pokoju i wojny, publikując fragment nagrania z jego wielkanocnym orędziem Urbi et Orbi. Papież...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Franciszek, z Chrystusem „zło nie ma już mocy, porażka nie może nas powstrzymać przed rozpoczęciem od nowa, śmierć staje się przejściem ku początkowi nowego życia. Ponieważ z Jezusem, Zmartwychwstałym, żadna noc nie jest nieskończona, a nawet w najgęstszych ciemnościach jaśnieje gwiazda poranna”.

Watykan poinformował, że przed mszą papież spotkał się z delegacją Ukrainy, w skład której wchodziło m.in. było troje przedstawicieliparlamentu.

Franciszek zwrócił się do Ukraińców

Na zakończenie homilii w bazylice Świętego Piotra Franciszek zwrócił się bezpośrednio do ukraińskiej delegacji: „W tych mrokach, w których żyjecie, panie burmistrzu, panowie i panie parlamentarzyści, w ciemnościach wojny i okrucieństwa wszyscy modlimy się, modlimy się z wami i za was tej nocy, modlimy się w obliczu cierpienia”.

– Możemy tylko dać wam nasze towarzyszenie, naszą modlitwę i powiedzieć wam: odwagi, jesteśmy z wami – mówił papież.

– I możemy także powiedzieć wam najważniejszą rzecz, którą się dziś świętuje: Христос воскрес – dodał Papież, wypowiadając po ukraińsku słowa „Chrystus zmartwychwstał”. Mszy Wigilii Paschalnej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Papież, który zmaga się od dłuższego czasu z dotkliwym bólem kolana, siedział w fotelu przy ołtarzu.

W bazylice watykańskiej zgromadziło się około 5,5 tys. osób. Wigilia Paschalna rozpoczęła się w przedsionku bazyliki obrzędem poświęcenia ognia i przygotowania paschału: dużej woskowej świecy, która jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Podczas mszy siedem osób z Włoch, USA, Albanii i Kuby przyjęło sakrament chrztu świętego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej