RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wielkanocne orędzie metropolity. „Zaufajmy mocy Krzyża”

Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik w orędziu wielkanocnym. Zaapelował także o modlitwę o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu ukraińskiego oraz pomoc uchodźcom.

Chłopiec w radomskim Oknie Życia

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w Oknie Życia nowonarodzonego chłopczyka. Maluch został przewieziony do Radomskiego Szpitala...

zobacz więcej

W Wielką Sobotę wieczorem na antenie Telewizji Polskiej metropolita lubelski wygłosił świąteczne orędzie do wiernych Kościoła w Polsce.

Podkreślił w nim, że prawda o zmartwychwstaniu Chrystus, to ‚najważniejsza wiadomość, jaką kiedykolwiek zwiastowano człowiekowi”.

– Chrystus zmartwychwstał – i wszystkim, którzy w Niego wierzą, otworzył drogę do zwycięstwa nad grzechem i śmiercią – zaznaczył abp Budzik.

Przypomniał, że pierwszymi świadkami zmartwychwstania byli Maria Magdalena, Apostołowie Piotr i Jan. – Oni pierwsi doświadczyli, że Boga zabić się nie da. To oni pierwsi uświadomili sobie, że przegrana, a nawet śmierć, nie muszą oznaczać końca naszych marzeń i planów – powiedział metropolita lubelski.

Abp Budzik podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa pokazuje, że jest On „mocniejszy jest od swych sędziów i oprawców”.

– Przeszedł zwycięsko przez otchłań cierpienia i upokorzenia, jakie Mu zgotowano. Zerwał wszystkie więzy, którymi próbowano Go skrępować, także więzy śmierci – powiedział hierarcha.

Wielkanocne orędzie premiera Morawieckiego. „O Polsce mówi się tak dużo i tak dobrze”

To już trzecia Wielkanoc w trudnych i niespokojnych czasach. Najpierw pandemia i globalny kryzys gospodarczy, a teraz wojna. Niech te Święta...

zobacz więcej

Przyznał, że wielu ludzi niejednokrotnie doświadczyło w swoim życiu przegranej.

– Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby się udało wskrzesić to, co utraciliśmy, co nam przemocą lub podstępem zabrano, czego nie zdążyliśmy lub nie potrafili zrealizować, z czym musieliśmy się rozstać, co umarło i złożone zostało w grobie – ocenił abp Budzik. Zachęcił, aby mimo tego rodzaju doświadczeń nie tracić nadziei, gdyż może się to jeszcze spełnić.

– Przecież kamień odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach – powiedział hierarcha cytując słowa Psalmu 118.

Zaapelował, aby „paschalne zwycięstwo Chrystusa” stało się widoczne w świadectwie życia wszystkich ochrzczonych.

– Posłani w pokoju Chrystusa idźmy i głośmy, że powstał z martwych – i żyje w swoim Kościele. Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów – życzył z okazji świąt wielkanocnych abp Budzik.

Metropolita lubelski odniósł się także do wojny w Ukrainie. – Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu, pomagajmy tym, którzy bronią swojej niepodległości, z otwartym sercem przyjmujmy szukających schronienia w naszym kraju – zaapelował abp Budzik.

Na zakończenie pozdrowił Ukraińców słowami, którymi witają się w okresie świątecznym odwiedzając znajomych i rodzinę. „Chrystos Woskres” (Chrystus Zmartwychwstał), na co w odpowiedzi słyszą „Woistyno Woskres” (Zaprawdę Zmartwychwstał). Peremih smert’ i zło. (Pokonał śmierć i zło).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej