RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef CDU krytykuje Scholza za bierność wobec Rosji. „Zagraża spójności Zachodu”

Friedrich Merz i Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Friedrich Merz i Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Najnowsze

Popularne

Lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz skrytykował kanclerza Olafa Scholza za bierną postawę wobec Władimira Putina i jego działań na Ukrainie. Szef CDU stwierdził, że tęsknota socjaldemokratów za pojednaniem z Rosją zagraża spójności Zachodu. Podobne zdanie wyrażają koalicjanci z FDP i Zielonych.

Zbrodnicza wojna na Ukrainie. Scholz: tylko Putin jest odpowiedzialny

Kanclerz Niemiec oświadczył, że jedynie Władimir Putin odpowiada za rosyjską agresję na Ukrainę. Olaf Scholz podkreślił, że „nie do zaakceptowania...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Friedrich Merz zaznaczył, że kanclerz Olaf Scholz bezwarunkowo popiera linię swoich poprzedników, odłożywszy „własne zdanie na półkę”. – Bierność jako strategia radzenia sobie z niepopularnością w tych czasach się nie sprawdza – powiedział szef CDU

Zdaniem lidera niemieckiej opozycji, ociąganie się z dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni jest niezrozumiałe i można wytłumaczyć jedynie chęcią niewzbudzania podejrzeń wobec Moskwy. Według niego zachowanie Olafa Scholza jest przejawem „niedopuszczalnego anachronizmu”, który zagraża spójności Zachodu.

Zobacz także: Kanclerz Scholz zapewnia: Niemcy robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Ukrainie


Spory wokół dostaw broni na Ukrainę i embarga na surowce z Rosji zaistniały też w samym rządzie. Posłowie FDP zarzucili kanclerzowi brak silnego przywództwa, a Zieloni chcą złożyć wniosek o postawienie w stan oskarżenia premier Meklemburgii Manuelę Schwesig, która jeszcze w lutym rysowała perspektywy intratnej współpracy z Gazpromem. Dziś polityk SPD zbywa zarzuty zdawkowymi informacjami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej