RAPORT

Pogarda

„Putinflacja”. Biden mówi, kto odpowiada za podwyżkę cen

To Władimir Putin odpowiedzialny jest za wzrost cen (fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL)
To Władimir Putin odpowiedzialny jest za wzrost cen (fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL)

Najnowsze

Popularne

Ludzie nie wiedzą, że 70 proc. wzrostu inflacji było konsekwencją podwyżki cen w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, ze względu na wzrost cen ropy – mówił w czwartek prezydent USA Joe Biden. W Polsce także inflacja osiąga niespotykane od lat rozmiary. Bank Pekao i Polski Instytut Ekonomiczny zgodnie przyznają, że za podwyżki cen odpowiedzialna jest Rosja.

Rosja próbuje spłacić długi rublami. Moody's przypomina, czym to grozi

Niespłacenie przez Rosję długów w dolarach do 4 maja będzie oznaczał niewypłacalność – poinformowała w czwartek agencja Moody's. Rosja dokonała 4...

zobacz więcej

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rok do roku o 11,0 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 3,3 proc.

Do tych danych odniósł się Polski Instytut Ekonomiczny. „Dwucyfrowa inflacja to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na skutek wojny podrożała głównie energia i paliwa” – czytamy w komentarzu PIE.

W takim samym tonie wypowiadał się prezydent USA Joe Biden. Podczas czwartkowego przemówienia na North Carolina A&T University stwierdził, że „inwazja Putina na Ukrainę sprawiła, że ceny ropy i gazu poszybowały w górę na całym świecie”.

Jako „putinflację” wzrost cen określił bank Pekao, cytując wypowiedź prezydenta USA.

Takie samo stanowisko prezentuje ambasador Ukrainy w Polsce.

„Dziś do wzrostu cen zarówno w Polsce jak i w Ukrainie doprowadziła inflacja. Nie jest to jednak inflacja lecz putinflacja której źródłem jest Kreml. To cena, którą płacimy za naszą i waszą wolność - najwyższą wartość, której nie da się zmierzyć pieniędzmi. Spokojnych Świąt Wielkanocnych!” – napisał na Twitterze Andrij Deszczyca. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej