RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Abp Jędraszewski: Umywają ręce, nie chcą nazwać Rosji wprost – agresorem [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Naród polski w podstawowej tkance jest chrześcijański, przeniknięty duchem Chrystusa. Nie umywa rąk jak inni, ale otwiera je, by przyjąć Ukraińców potrzebujących wsparcia, domu – mówił w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Podczas tradycyjnego kazania przy stacji u Piłata na drodze krzyżowej przypomniał także o milionach prześladowanych chrześcijan.

Szef BBN rozmawiał z ambasadorem USA w Polsce. Wśród tematów wsparcie dla Ukrainy

Wsparcie dla Ukrainy i koordynacja pomocy, także wojskowej oraz współpraca dwustronna polsko–amerykańska w ramach NATO były tematem rozmowy z...

zobacz więcej

Metropolita w słowie pasterskim podczas uroczystości wielkopiątkowych nawiązywał do postaci Piłata, który do tłumów mówił podczas osądzania Jezusa: „Nie znajduję żadnej winy w tym człowieku”.

– Znał zatem prawdę o Chrystusie – wskazywał hierarcha. Piłat próbował się z tej sprawy wywikłać. W końcu umył ręce. Tym gestem chciał zrzucić z siebie odpowiedzialność. – Nie jestem winny krwi tego sprawiedliwego. To wasza rzecz – cytował słowa Piłata przekazane przez ewangelistów abp Jędraszewski.

Abp Jędraszewski przypomniał, że wielu dziś pozostaje obojętnych na los chrześcijan, którzy żyją w zagrożeniu, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. – Mówi się o 300 mln prześladowanych za Chrystusa. (...) Świat zachodni, w swych korzeniach chrześcijański, patrzy dziś z obojętnością na los naszych braci i sióstr. Nie upomina się o nich. Powie najwyżej: „to ich sprawa” – podkreślił. Dodał, że wynika to z faktu, że współczesny świat przyjął postawę Piłata.

Jędraszewski o okrutnej wojnie wypowiedzianej przez Rosję


Hierarcha powiedział, że echem postawy obojętności jest też to, co się dzieje na Ukrainie. – Okrutna, bezwzględna wojna, którą Rosja wypowiedziała niepodległemu, suwerennemu państwu – Ukrainie. Nie tylko państwu, ale konkretnym ludziom, których domostwa są niszczone, ludziom, którzy stają się ofiarami bezwzględności, tortur, poniżania własnej godności. Odnosi się to do wszystkich, ale zwłaszcza kobiet i małych dzieci – powiedział.

Morawiecki: W polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich

W polskich szpitalach leczymy rannych na froncie żołnierzy ukraińskich – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który...

zobacz więcej

Abp Jędraszewski podkreślił, że to, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie, budzi przerażenie. – Przeraża to, do czego jest zdolny człowiek, który odchodzi od Chrystusowej Ewangelii i lekceważy przykazania miłości Boga i bliźniego; który sądzi, że dla własnych imperialnych zakusów może zrobić wszystko – mówił.

Jak podkreślił, na dramat Ukrainy patrzy cały świat. – Wiemy, że niektóre, znaczące państwa Europy Zachodniej (...) powtarzają gest Piłata. Umywają ręce. Wiedzą, że Ukraina jest w tej wojnie niewinna, jest ofiarą okrutnej agresji, ale nie chcą nazwać wprost agresora agresorem. Nie chcą nieść pomocy, której Ukraina potrzebuje – wskazał.

Abp Jędraszewski zaznaczył, że Ukraina broni nie tylko swojej wolności, ale także naszej i całej Europy. Wyczuwalne są jednak oczekiwania niektórych państw, by wojna się skończyła jej klęską i można było wrócić do interesów. – Taka jest logika dziejów w wymiarze państw i narodów. Gdy odejdzie się od korzeni europejskiej tożsamości, jaką jest Ewangelia, jeżeli w miejsce przykazań miłości Boga i bliźniego wchodzi cynizm, pieniądz i kłamstwo, to musi budzić przerażenie – mówił.

Metropolita krakowski apelował o modlitwę o pokój, o którą zwróciła się do niego Ukrainka w Wielki Piątek na progu kalwaryjskiej bazyliki. Abp Marek Jędraszewski podkreślał, że ma nadzieję na zwycięstwo prawdy Chrystusowej i dobra. Dowodem tego jest postawa polskiego narodu.

– Państwo polskie, samorządy, służby, ale przede wszystkim Polacy otwarli serca dla uciekinierów, którzy przybyli do nas, szukając schronienia i pokoju przed wojną i przemocą. Przyjęci zostali serdecznie, z gościnnością. Jak za to nie dziękować wam, moi drodzy, ale także Panu Bogu? (...) Naród polski w swej podstawowej tkance jest chrześcijański, jest przeniknięty duchem Chrystusa. Nie umywa rąk jak inni, ale otwiera je, by przyjąć potrzebujących wsparcia, serca, dobroci, domu – mówił wzruszony metropolita.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej