RAPORT

Pogarda

„Przywieźli jeńców, znęcałem się nad nimi”. SBU ujawnia nagrania

SBU gromadzi dowody rosyjskich zbrodni (fot. Shutterstock)
SBU gromadzi dowody rosyjskich zbrodni (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawnia kolejne nagrania rozmów rosyjskich żołnierzy, mające dowodzić łamania przez Rosję konwencji genewskich i innych norm prawnych dotyczących traktowania jeńców wojennych. Na jednym z nich najeźdźca chwali się torturowaniem Ukraińców.

Rosjanie ostrzelali autobusy ewakuacyjne. Zginęło siedem osób

Siedem osób zginęło, a 27 zostało rannych po tym, jak rosyjskie wojska w czwartek ostrzelały autobusy ewakuujące mieszkańców w obwodzie charkowskim...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

SBU przechwyciło m.in. rozmowę żołnierza, którego zidentyfikowano jako 27-letniego Saławata Sarsionowa z Astrachania. Rzecznik prasowy SBU Artem Dechtiarenko poinformował, że Rosjanin „przyjechał na Ukrainę jako żołnierz kontraktowy i bezskutecznie próbuje przebić się do obwodu zaporoskiego”

Przywieźli do nas jeńców, …znęcałem się nad nimi. Odetnę ci p*** palce! Odetnę ci k***a nadgarstek! Połóż je na łopatę, na cegle!. Aaaaah! – krzyczy. (…) Moi koledzy pytają: Saławat, skąd u ciebie taka dzikość? (śmiech) - mówi Rosjanin w nagraniu zamieszczonym przez SBU.

„Przypalali ręce, nogi i genitalia sąsiada”. Wstrząsająca opowieść uciekinierki z Chersonia

Ruscy, którzy przyszli do sąsiada, sprawdzili telefon. Znaleźli zdjęcie kolumny wojskowej. Byli pewni, że nakierowuje wojska ukraińskie do...

zobacz więcej

Przedstawiciel ukraińskiej służby zadeklarował, że wszystkie przypadki podobnych działań rosyjskich żołnierzy zostaną udokumentowane jako podstawa przyszłych postępowań sądowych. – Ciekawe, co o takich „osiągnięciach” syna myśli jego matka? Jeżeli uda mu się przeżyć, to z pewnością czeka go sprawiedliwy proces – dodał Dechtiarenko.

Wcześniej, 5 kwietnia, rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa poinformowała o brutalnym traktowaniu ukraińskich żołnierek w rosyjskiej niewoli. Według Denisowej kobiety musiały rozbierać się do naga, obcinano im włosy i zmuszano do udziału w propagandowych materiałach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej