RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szef BBN rozmawiał z ambasadorem USA w Polsce. Wśród tematów wsparcie dla Ukrainy

Szef BBN spotkał się z ambasadorem USA w Polsce (fot. TT/Ambasador Mark Brzezinski)
Szef BBN spotkał się z ambasadorem USA w Polsce (fot. TT/Ambasador Mark Brzezinski)

Wsparcie dla Ukrainy i koordynacja pomocy, także wojskowej oraz współpraca dwustronna polsko–amerykańska w ramach NATO były tematem rozmowy z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim – powiedział w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„Amerykanie są dumni z Polski”. Wywiad z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim [WIDEO]

Decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO należy do narodu ukraińskiego – mówi w wywiadzie dla TVP Info ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark...

zobacz więcej

– Tematem była – jak zwykle w ostatnich dniach – Ukraina, szczególnie w kontekście ostatniej wizyty prezydentów, w tym prezydenta Andrzeja Dudy, w Kijowie i rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a także dalsza współpraca całego bloku zachodniego, zwłaszcza państw NATO, koordynacja działań wewnątrz NATO i współpraca polsko–amerykańska – relacjonował szef BBN.

– Rozmawiając o współpracy, poruszyliśmy także kwestię pomocy wojskowej, jakiej Ukrainie udzielają państwa NATO, potrzeb, jakie Ukraina zgłasza i koordynacji działań w tym zakresie – dodał.

Soloch poinformował, że przedmiotem rozmowy była także „ocena bieżącej sytuacji i próba analizy rozwoju bieżącej sytuacji w związku z nowym etapem wojny – rosyjską ofensywą, która zdaje się teraz narastać”.

Informację o spotkaniu w BBN podał ambasador Brzezinski. „Dziś rano odbyłem udaną rozmowę z szefem BBN Pawłem Solochem. Stany Zjednoczone i Polska współpracują ze sobą w wielu dziedzinach – zapewniając wspólne bezpieczeństwo, wzmacniając więzi gospodarcze oraz wspierając Ukrainę. Nasza ścisła współpraca będzie kontynuowana” – napisał na Twitterze. Wpis o rozmowie zamieściła także kancelaria prezydenta.

Soloch: Szpica NATO jest stawiana w stan gotowości

Szpica NATO, czyli siły szybkiego reagowania liczące 5 tys. żołnierzy stawiane są w stan gotowości – poinformował w sobotę szef BBN Paweł Soloch....

zobacz więcej

Spotkanie z prezydentem Ukrainy


W środę prezydent Duda z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy. Wizyta prezydentów Polski i państw bałtyckich była pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji w lutym br. Prezydenci Duda i Nauseda poprzednio widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Politycy ci udali się także do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył także premier Słowacji Eduard Heger. W ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej