RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Lasy Państwowe żądają wydania od Rosjan Skubianki. Oficjalnie – za niepłacenie czynszu

Ambasada rosyjska (fot. PAP/Albert Zawada)
Ambasada rosyjska (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Lasy Państwowe wypowiedziały ambasadzie Federacji Rosyjskiej umowę dotyczącą dzierżawy ośrodka Skubianka nad Zalewem Zegrzyńskim. – Została wypowiedziana w trybie natychmiastowym. Do tego został załączony wniosek o natychmiastowe wydanie nieruchomości – powiedział portalowi tvp.info rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. Oficjalnym powodem wypowiedzenia umowy jest to, że Rosjanie nie płacą czynszu.

Najbogatsi rosyjscy oligarchowie stracili fortunę. Podano wartość zajętych majątków

Zachodnie sankcje po ataku na Ukrainę poważnie nadwerężyły gospodarkę Rosji. Najsilniejsze uderzenie skierowano przeciwko oligarchom związanym z...

zobacz więcej

– Gdy Dyrekcja Generalna powzięła informacje o tym, że Nadleśnictwo Jabłonna dzierżawi taki ośrodek ambasadzie rosyjskiej, natychmiast podjęto działania, żeby wypowiedzieć tę umowę. Dwa dni temu późnym popołudniem została ona wypowiedziana w trybie natychmiastowym, do tego został załączony wniosek o natychmiastowe wydanie nieruchomości – poinformował portal tvp.info rzecznik prasowy LP.

– Wniosek o natychmiastowe wydanie został też przekazany stronie rosyjskiej; w tej chwili jeszcze teren ani nieruchomości nie zostały wydane – powiedział rzecznik.

– Podejrzewam, że skończy to się pozwem sądowym w związku z eksmisją z tego terenu – uważa Gzowski.

– Oficjalnym powodem było to, że strona rosyjska nie płaciła czynszu za wynajem przez ostatnich kilka miesięcy ze względu na to, że miała pomrożone konta (bankowe), a zgodnie z umową płatności należało dokonywać przelewami na konto – wskazał Gzowski.

Zobacz także: Polska zamroziła już 160 mln zł aktywów rosyjskich


Sprawą zajmuje się też Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzecznik nie chciał więc ujawniać szczegółów ze względu na dobro postępowania. – Podjęliśmy te kroki wspólnie ze służbami i Ministerstwem Klimatu i Środowiska i MSZ, żeby natychmiast wypowiedzieć (umowę) – oznajmił rzecznik.

Sejm przyjął ustawę sankcyjną. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu

Sejm przyjął w czwartek tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję. Za ustawą głosowało 445...

zobacz więcej

Jak wskazał, „ośrodek był wydzierżawiony ambasadzie rosyjskiej do celów rekreacyjno-wypoczynkowych”. Miesięczny koszt wynosił ok. 12 tys. zł.

– Wynajęty był tylko grunt, a same budynki zostały naniesione przez stronę rosyjską – powiedział. Na terenie ośrodka znajdują się m.in. dwie wille, dwa hotele, osiem domków letniskowych, punkt medyczny i korpus administracyjny.

Gzowski wskazał, że w 2009 r. do umowy dzierżawy został do niej sporządzony aneks „z mocą obowiązującą od 2010 r”. – To było jedyne miejsce dzierżawione przez stronę rosyjską od Lasów Państwowych – wyjaśnił rzecznik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej