RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie wykopują zwłoki w Mariupolu

Rosjanie palą zwłoki w mobilnych krematoriach (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosjanie palą zwłoki w mobilnych krematoriach (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rosyjscy żołnierze wykopują ciała osób pochowanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych i zakazują nowych pochówków w oblężonym Mariupolu – informuje samorząd tego miasta. Według rady miasta celem Rosjan jest usunięcie śladów zbrodni wojennych w mieście.

Adresy, prywatne zdjęcia. Wywiad ujawnia wrażliwe dane o rosyjskich generałach

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ujawnił dane o najwyższych rosyjskich dowódcach odpowiedzialnych za inwazję. Służby opublikowały...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Według mieszkańców Mariupola, którzy nadal przebywają w mieście, wojska rosyjskie rozpoczęły proces ekshumacji zwłok zakopanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych” – podaje rada miejska Mariupola na Telegramie.

„Ponadto okupanci zabronili grzebania zabitych przez nich osób. Na każdym podwórku umieszczają swojego strażnika, który nie pozwala mieszkańcom Mariupola pogrzebać w ziemi zmarłych krewnych lub znajomych” – stwierdzono.

Rada podkreśla, że nie jest jasne, dlaczego zwłoki są wykopywane przez okupantów i dokąd zostaną wysłane ciała. Jednocześnie informuje, że ukraiński wywiad odnotował w Mariupolu 13 mobilnych krematoriów, więc „można przypuszczać, że siły okupacyjne starają się na wszelkie sposoby usunąć ślady swoich zbrodni wojennych w naszym mieście”.

Także mer Mariupola Wadym Bojczenko oświadczył w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że Rosjanie przywieźli krematoria w cel ukrycia popełnianych na Ukrainie zbrodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej