RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Adresy, prywatne zdjęcia. Wywiad ujawnia wrażliwe dane o rosyjskich generałach

Aleksander Dwornikow i jego córki Swietłana i Maria (fot. gur.gov.ua)
Aleksander Dwornikow i jego córki Swietłana i Maria (fot. gur.gov.ua)

Najnowsze

Popularne

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ujawnił dane o najwyższych rosyjskich dowódcach odpowiedzialnych za inwazję. Służby opublikowały informacje zawierające m.in. adresy zamieszkania i prywatne zdjęcia Walerija Sołodczuka i Aleksandra Dwornikowa.

Atak Kadyrowa i „partii wojny” na rzecznika Putina. Meduza: Pieskow otrzymał groźby

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i inni członkowie „partii wojny” ostro krytykują rzecznika Władimira Putina za to, że w wypowiedziach o agresji...

zobacz więcej

Ukraiński wywiad wojskowy uzyskał dane o dwóch „rosyjskich zbrodniarzach wojennych należących do najwyższego sztabu dowodzenia”, którzy „świadomie wykonują rozkazy reżimu Putina, by zniszczyć państwo ukraińskie!”.

Chodzi o generałów Walerija Sołodczuka i Aleksandra Dwornikowa; dane o rosyjskich wojskowych zostały zamieszczone na stronie internetowej wywiadu.

Kim jest generał Sołodczuk?


Jak wynika z przedstawionych danych, generał broni Walerij Mikołajewicz Sołodczuk to dowódca 36. armii dywizji wojskowej „Wschód”. Jest on bezpośrednio zaangażowany w inwazję wojskową na Ukrainę.

Sołodczuk od końca lutego do kwietnia kierował operacją, której celem było zajęcie Kijowa od zachodu.

Żołnierze jednostek podległych jego rozkazom dokonywali zbrodni wojennych przeciwko ludności cywilnej w obwodzie kijowskim – chodzi m.in. o Buczę, Irpień, Hostomel i Borodziankę. Służby opublikowały też jego dane paszportowe oraz adresy zamieszkania.
Walerij Sołodczuk (fot  gur.gov.ua)
Walerij Sołodczuk (fot gur.gov.ua)

Udało się wymienić jeńców wojennych

O udanej wymianie jeńców wojennych między Ukrainą i Rosją w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy poinformowało w nocy z czwartku na piątek...

zobacz więcej

Rzeźnik Syrii. Kim jest gen. Dwornikow?


Drugi z generałów to Aleksander Władimirowicz Dwornikow, którego Moskwa kilka dni temu wybrała na dowódcę wojny na Ukrainie, upraszczając strukturę dowodzenia inwazją. Dwornikow, zwany „rzeźnikiem Syrii”, ma na swoim koncie również brutalne działania w Czeczenii.

Dwornikow w 2016 r. otrzymał tytuł „bohatera Federacji Rosyjskiej”. Od 2000 do 2003 r. służył w Północnokaukaskim Okręgu Federacji Wojskowej Rosji jako szef sztabu, a później w Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, która brała udział w obu wojnach czeczeńskich.

Ma trudny charakter, stale używa wulgaryzmów w komunikacji z podwładnymi i podczas spotkań. Okazuje pogardę dla podwładnych. Uwielbia pochwały i wzbudzać podziw otoczenia. Jeśli cel nie zostanie osiągnięty, jest głęboko sfrustrowany i szuka winowajców wśród podwładnych. Wyraźnym tego przykładem było publiczne oskarżenie jego bezpośredniego podwładnego, generała Michaiła Zuski (dowódcy 58. Armii) o znaczne straty wśród wojsk na południu obwodu donieckiego” – twierdzi wywiad.

Aleksander Dwornikow (fot  gur.gov.ua)
Aleksander Dwornikow (fot gur.gov.ua)

Ukraiński wywiad wojskowy podaje, że jedostki podległe Dwornikowi są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na ludności cywilnej Mariupola. Służby ujawniły jego dane paszportowe, adresy zamieszkania oraz opublikowały prywatne zdjęcia z żoną i córkami.

„Śmieci! Bez honoru, duszy i sumienia. Żaden bunkier nie uchroni od kary za poważne przestępstwa przeciwko narodowi ukraińskiemu!” – piszą służby wojskowe Ukrainy.

Dwornikow i jego żona (fot. gur.gov.ua)
Dwornikow i jego żona (fot. gur.gov.ua)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej