RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Atak Kadyrowa i „partii wojny” na rzecznika Putina. Meduza: Pieskow otrzymał groźby

Dmitrij Pieskow, Ramzan Kadyrow (fot. M.Svetlov/Getty Images, Sasha Mordovets/Getty Images)
Dmitrij Pieskow, Ramzan Kadyrow (fot. M.Svetlov/Getty Images, Sasha Mordovets/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i inni członkowie „partii wojny” ostro krytykują rzecznika Władimira Putina za to, że w wypowiedziach o agresji na Ukrainę „nie jest wystarczająco patriotyczny”. Dmitrij Pieskow miał dostać telefony z groźbami – informuje portal Meduza.

Masakra w Buczy. „85 proc. zabitych miało rany postrzałowe”

Prawie 85 proc. ciał znalezionych w Buczy pod Kijowem po wycofaniu się stamtąd wojsk rosyjskich ma rany postrzałowe; to oznacza, że okupanci...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Na początku kwietnia czeczeński dyktator Ramzan Kadyrow, sekretarz rady generalnej partii Jedna Rosja Andriej Turczak i kilka innych osób popierających Kreml ostro skrytykowali rzecznika Władimira Putina Dmitrija Pieskowa. W ich ocenie Pieskow nie wypowiadał się o inwazji na Ukrainę „wystarczająco patriotycznie”.

Dziennikarze niezależnego rosyjskiego portalu Meduza informują, że według dwóch źródeł w administracji prezydenta Rosji Pieskow po głośnej krytyce odbierał anonimowe telefony z groźbami „użycia przemocy fizycznej”.

– Telefony nie pochodziły od osób wysokich rangą – ani od Kadyrowa, ani tym bardziej od Turczaka. Ale przecież dzwoniący wzięli skądś numer telefonu Pieskowa, prawda? – powiedział jeden z rozmówców portalu.

Przedstawiciele Ramzana Kadyrowa i Andrieja Turczaka nie odpowiedzieli na pytania Meduzy w tej sprawie.

Pieskowa atakują ci, którzy czują się silni lub mają do tego prawo ze względu na swoją pozycję – na przykład Kadyrow – mówi inne źródło na Kremlu.

Ambasador USA w Polsce dla Al-Dżaziry: Żaden kraj nie zrobił tyle dla uchodźców, co Polska

Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla...

zobacz więcej

Radio Swoboda przypomina, że Kadyrow skrytykował Pieskowa po tym, jak powiedział, że nie uważa wszystkich tych, którzy opuścili Rosję po wojnie, za zdrajców i piątą kolumnę. Turczak – po tym, jak rzecznik prasowy Putina uznał gotowość Moskwy do negocjacji z Kijowem i przyznał, że Moskwa poniosła znaczne straty w czasie wojny.

Co zrobi Putin?


Źródła Meduzy twierdzą, że nie ma skoordynowanego ataku na Pieskowa, ale też Putin nie zakazuje jego działalności. Jednocześnie rozmówcy portalu są przekonani, że Putin „nie odważy się” publicznie bronić rzecznika, bo kwestia negocjacji z Ukrainą mogłaby uderzyć bezpośrednio w niego.

Według informatorów portalu pozycja Pieskowa nie jest zagrożona, bo Putin uważa go za osobę ze swojego wewnętrznego kręgu i „jest przyzwyczajony do jego świty, która od dawna się nie zmienia”. Pieskow pełni swoją funkcję od 2008 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej