RAPORT

Pogarda

Pentagon: Utrata krążownika Moskwa to „cios” dla rosyjskiej floty na Morzu Czarnym

Krążownik Moskwa był okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej (fot. Burak Akay/Anadolu Agency via Getty Images)
Krążownik Moskwa był okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej (fot. Burak Akay/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest „ciosem” dla rosyjskiej floty w regionie – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Trafiony, zatopiony. Rosjanie potwierdzają, że „Moskwa” poszła na dno

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w czasie burzy – przekazała agencja RIA Novosti, powołując się na rosyjski resort obrony. Okręt...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

„Będzie to miało konsekwencje dla ich” (rosyjskich) zdolności bojowych, ponieważ okręt ten był „kluczowym elementem w ich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym” – podkreślił Kirby w wypowiedzi dla stacji CNN.

„Nawet nie wiem, kiedy okręt tej wielkości zatonął po raz ostatni podczas konfrontacji wojskowej” – stwierdził rzecznik Pentagonu, dodając, że nie jest w stanie potwierdzić pochodzenia pożaru na pokładzie Moskwy.

W czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że „doszło do pożaru”.

Z kolei Pentagon podał, że w chwili wybuchu Moskwa znajdowała się ok. 100 km od wybrzeża, czyli była w zasięgu ukraińskich rakiet Neptun. Jednocześnie USA nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły, że ukraiński atak był przyczyną uszkodzenia krążownika.

Zobacz także: Niemcy i Francja nie sprzedadzą więcej broni Rosji. „Po interwencji Polski i Litwy”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej